Zapewne dla wielu rodziców obecnie jest to najtrudniejsze połączenie, któremu nie potrafią sprostać. Oczywiście nie wszystkie dzieci w wieku dojrzewania wykazują się takim samym sprzeciwem wobec wielu rzeczy, ale niestety część z nich próbuje w ten sposób pokazać własną siłę i niezależność. Objawia się to najczęściej w sferze szkolnej, gdzie nagle zaczynają pojawiać się słabsze wyniki i oceny. Na wszystko można jednak znaleźć rozwiązanie, a w dzisiejszym artykule dowiecie się jak postępować z buntem nastolatka.

Przede wszystkim rozmowa

Pierwszą rzeczą, o której nie można zapominać, a należy od niej zacząć jest zwyczajna rozmowa. Być może Wasze dziecko po prostu potrzebuje większej uwagi i skupienia na jego problemach, o których chce Wam opowiedzieć. W natłoku codziennych obowiązków czasami rodzice zapominają o trudnościach, z jakimi zmagają się nastolatkowie w wieku dojrzewania. Dla nas mogą one wydawać się błahymi, aczkolwiek z ich punktu widzenia jest to często postrzegane jako poważne problemy, które lepiej rozwiązywać zawczasu. Właśnie dlatego zachęcamy, by najpierw spróbować porozmawiać, popytać i dowiedzieć się czegoś więcej u źródła, dzięki czemu może poznacie przyczyny pogorszenia się nauki. Niekoniecznie musicie od razu dowiedzieć się wszystkiego, ale warto dbać o dobry kontakt na linii rodzic – dziecko.

Konsultacje z nauczycielami

Równie sporo możecie dowiedzieć się ze szkoły, do której uczęszcza Wasze dziecko, gdzie nauczyciele także mogą mieć pewne spostrzeżenie lub wątpliwości, co do starań ucznia, jego zaangażowania, koncentracji i innych zachowań. Jednak co najważniejsze, mogą oni także podpowiedzieć jak możemy postępować w konkretnych przypadkach. Wraz z pedagogiem możecie obmyślić nowy plan działania, by zmotywować i kontrolować postępy w nauce swojego dziecka.

Wiek nastoletni bywa bardzo trudny do ogarnięcia i zrozumienia niektórych zachowań, aczkolwiek trzeba zastanowić się nad przyczynami oraz opracować nowe rozwiązania. Ważną kwestią jest przedmiot, z którym nastolatek ma trudności. Być może sposób nauczania w szkole nie jest dla niego wystarczający, dlatego potrzebuje dodatkowych godzin korepetycji z innym specjalistą. Co więcej, w tym wieku pozostali uczniowie również potrafią być zgryźliwi i dokuczliwi, co kolejno przekłada się na efekty pracy nieśmiałych członków klasy. Zatem naszą propozycją jest rozpatrzenie opcji ponadobowiązkowych lekcji z danego przedmiotu. Przykładem może być między innymi szkoła językowa, a której zaletach opowiemy poniżej.

Dodatkowe wsparcie

Nauka języków obcych jest bardzo istotna, a poziom ich znajomości może przełożyć się również na przyszłość Waszego dziecka, dlatego nie należy lekceważyć wszelkich problemów i trudności z pojmowaniem wiedzy w tym temacie. Podobnie zresztą jeśli chodzi o inne przedmioty, które mogą przydać się podczas zdawania egzaminów gimnazjalnych czy maturalnych, by dostać się na uprawnione studia. Przytoczone przez nas zalety szkoły angielskiego Speak Up mają również swoje odwzorowanie w pozostałych szkołach udzielających korepetycji dla młodzieży.

Przede wszystkim warto wspomnieć o możliwości nauki indywidualnej, jak i grupowej. Zatem preferencje nastolatka mogą mieć tutaj spore znaczenie, a wszystko zależy od jego chęci poznawania nowych ludzi i utrzymywania z nimi kontaktu czy też rozmawiania z lektorem na osobności, by uzupełnić wszystkie braki w znajomości angielskiego. Kolejną rzeczą jest dopasowanie godzin odbywania się zajęć do ich normalnego planu lekcji w szkole, dzięki czemu nastolatkowie będą mieli jednocześnie czas na naukę i odpoczynek, który jest niezwykle ważny. Następnie trzeba zwrócić także uwagę na możliwość nauki w sposób tradycyjny, jak i internetowy, gdzie kursy można realizować również online. To zdecydowany plus dla młodzieży, która obecnie jest już tak obeznana z nowymi technologiami.

Zatem widoczna wygoda i nowoczesne metody nauczania mogą stać się najlepszym rozwiązaniem dla nastolatków, którzy nie wykazywali większego zainteresowania zwykłymi zajęciami w szkole. Jako rodzice powinniście próbować wszystkiego, bo najważniejsze jest dobro Waszych dzieci, dlatego przy tym wszystkim konieczne jest ich zachęcenie i podjęcie wspólnej decyzji.