Nauka języka obcego może przynieść wymierne efekty zarówno w sferze zawodowej jak i społecznej. Wiele zakładów pracy szuka pracowników posiadających umiejętności komunikowania się w językach obcych, a jeśli już pracują otrzymują lepsze wynagrodzenia i lepsze stanowiska. W sferze społecznej znajomości języka pozwalają na zawieranie nowych znajomości.

Trzeba pamiętać, że coraz częściej podróżujemy, a ludzie z innych krajów przyjeżdżają do naszego kraju, spotkanie się z takimi osobami jest bardzo prawdopodobne. Posiadając umiejętności lingwistyczne można z nimi się poznać, porozmawiać na różne tematy. Nasze wakacje za granicą będą o wiele przyjemniejsze, jeśli zamiast „rozmawiać” za pomocą rąk będziemy potrafili zamówić jedzenie w restauracji, kupić coś w sklepie czy na targu itp. Korzyści jak widać jest wiele, ale jak się skutecznie nauczyć języka? Czy skorzystać z ofert jednej ze szkół językowych, a może wystarczy uczyć się w domu?

Nauka angielskiego w domu – czy się sprawdza?

W sieci znajduje się wiele narzędzi do nauki języka obcego w domowych pieleszach. To najczęściej są kursy angielskiego i niemieckiego online oraz różnego rodzaju bardziej lub mniej rozbudowane programy komputerowe, których twórcy zapewniają stuprocentową skuteczność. Wydaje się, że wystarczy założyć słuchawki na uszy, zamknąć oczy i już będzie można poznawać arkana interesującego nas języka obcego. Rzeczywistość jest jednak inna. Pobieranie nauki w domu nie jest takie proste jak nam się wydaje. Jak wyjaśnia specjalista ze szkoły językowej GERelis we Wrocławiu https://gerelis.pl/, taki sposób pobierania jakiejkolwiek nauki wymaga od osoby uczącej się o wiele większego zaangażowania w naukę. Podstawą takiego sposobu nauki jest samodyscyplina i samozaparcie. Osoby, które nie potrafią zmusić się do samodzielnej nauki języka, nie będą w stanie codziennie pracować z programem lub uczestniczyć w szkoleniu online. Są one narażone przez cały czas na różnego rodzaju bodźce, które będą je rozpraszać, zajmować czas, który powinien być poświęcony nauce. Ponadto osoby, które uczą się korzystając wyłącznie z programów komputerowych, zazwyczaj nie mają możliwości dokładnej weryfikacji nabywanych umiejętności. W nieco lepszej sytuacji są osoby, które uczestniczą w kursach online. Takie kursy były i są organizowane przez wiele szkół językowych. Jak wyjaśnia specjalista ze szkoły GERelis, taki sposób nauczania narzuciła szkołom sytuacja związana z pandemią koronowirusa. Takie szkolenia łączą w sobie zalety kursów tradycyjnych oraz korzyści jakie niesie ze sobą zdalna nauka. Z jednej strony osoba korzystająca z takiego kursu ma kontakt z lektorem, który przekazuje jej swoją wiedzę oraz kontroluje jej postępy. Z drugiej strony kursant otrzymuje możliwość elastycznego dopasowania godziny w której ma pobierać naukę, aby uczestniczyć w kursie nie musi nigdzie dojeżdżać, co pozwala na oszczędności czasu i pieniędzy. Takie kursy pozwalają również na uczestnictwo osobom, które w normalnych warunkach nie mogłyby skorzystać z tradycyjnego stacjonarnego szkolenia.

Nauka angielskiego w szkole językowej – czy najlepsza?

Jak pokazała praktyka nauczania zdalnego w wielu szkołach państwowych, ale również w szkołach językowych, aby takie szkolenie było skuteczne, uczący się musi włożyć o wiele więcej wysiłku w naukę. Szkolenie tradycyjne mimo wielu niedogodności jakie niesie ze sobą, jest jednak najbardziej skutecznym sposobem nauki. Kontakt z innymi członkami grupy, w której prowadzone są lekcje, sprawia, że grupa się wzajemnie motywuje. Brak jest różnego rodzaju bodźców, które utrudniały naukę. Podczas pobierania nauki w sposób tradycyjny można się skupić wyłącznie na przyswajaniu języka. Bezpośredni kontakt zarówno z grupą, jak i z lektorem lub native speakerem jest nie do przecenienia. Podczas zajęć uczący otrzymuje natychmiast informację zwrotną zarówno od nauczyciela, który może poprawić zły akcent, lub wymowę, lub przez innych członków grupy. Jak wyjaśnia specjalista szkoły języków GERelis https://gerelis.pl/ nauka w grupie pozwala na przełamanie pewnych barier, bez których nie jest możliwe nauczenie się języka w stopniu komunikatywnym. Uczenie się w domu, nawet korzystając z kursów online, takiej możliwości nie zapewniają. Reasumując, każde szkolenie ma swoje zalety i wady, jednak porównując skuteczność nauczania, najlepszym sposobem nauczenia się języka jest skorzystanie z kursów przygotowanych przez dobre szkoły językowe.