Nie od dzisiaj wiadomo, że pływanie to jeden z najskuteczniejszych sposobów na poprawę swojej kondycji. Na tym jednak nie koniec. To właśnie pływanie pozwala zyskać piękną sylwetkę i zgubić nadprogramowe kilogramy. Przy czym robi to w bezpieczny sposób, bez zbytniego obciążania stawów. I co najważniejsze odbywa się to podczas świetnej zabawy. Bo jakby nie było, pływanie to wspaniała rozrywka. Jak zatem wygląda odchudzanie na basenie i ile można spalić kalorii w wodzie? Już wszystko wyjaśniamy!

Pływanie, czyli aktywność fizyczna w wodzie

Czas spędzony na basenie czy parku wodnym traktujemy bardzo często jak rozrywkę. Jest to jednak również jedna z najkorzystniejszych dla zdrowia aktywności fizycznych, która jak żadna inna pozwala zadbać o ciało na wszystkich możliwych poziomach. Pływanie z jednej strony wymaga bowiem dość sporego wysiłku, z drugiej jest realizowane w środowisku, które nie przeciąża naszych stawów. Aktywność fizyczna w wodzie niesie zatem ze sobą wiele korzyści, jakich dokładnie?

Zalety pływania:

 • w czasie pływania pracują praktycznie wszystkie grupy mięśni
 • jest to równocześnie trening kardio i oporowy
 • odciąża stawy i kręgosłup
 • poprawia wydolność organizmu i wzmacnia układ krążenia
 • ma działanie odstresowujące
 • pozwala zwalczyć cellulit

Powyższy wykaz jasno świadczy o tym, że pływanie to doskonały sposób na odchudzanie. Co ważne samo zagadnienie odchudzanie a basen obejmuje o wiele większy zakres możliwych aktywności wodnych, niż może się wydawać. Ciekawą formą wodnych treningów redukujących wagę są również ćwiczenia grupowe w wodzie przykładowo w formie aqua aerobiku.

Odchudzanie a basen – ile można spalić kalorii na basenie?

W ciągu jednej godziny aktywności na basenie możemy spalić od około 200 kcal do nawet 800 kcal. Jest to naprawdę świetny wynik, bijący na głowę inne popularne aktywności, takie jak jazda rowerem czy nawet bieganie. Przy czym warto również wiedzieć, że średnio jeden kilogram naszej wagi to około 7000 kalorii. Łatwo policzyć, ile czasu na basenie wystarczy spędzić, aby schudnąć. Oczywiście, to ile kalorii spalimy, zależy od rodzaju aktywności. Jak to wygląda w praktyce?

Odchudzanie a basen, jak to wygląda w praktyce? Ile kalorii spalimy w wodzie?

Odchudzanie a basen – spalane kalorie w ciągu godziny na basenie:

 • pływanie kraulem – ok. 350 kcal
 • jakakolwiek aktywność w wodzie – od 200 kcal do 300 kcal
 • aqua aerobik – od 350 kcal do 500 kcal
 • aqua pilates – ok. 250 kcal
 • aqua cycling – do 800 kcal

Ilość spalonych kalorii zależy od intensywności wysiłku oraz naszej wagi. Ważna jest tutaj pewna zależność, według której im więcej ważymy, tym więcej kalorii spalamy podczas treningu. Co najważniejsze, basen w przeciwieństwie do wielu innych aktywności fizycznych, jest świetnym sposobem na odchudzanie dla osób, które ważą dość sporo. Pływanie na basenie czy aqua aerobik pozwalają bowiem na szybkie i bezpieczne pozbywanie się zbędnych kilogramów – bez narażenia na kontuzję.

Park wodny, czyli przyjemne z pożytecznym

Odchudzanie poprzez pływanie może być frajdą i to dla całej rodziny. Wystarczy, że zamiast zwykłego basenu wybierzemy aqua park. A jeśli będzie to Park Wodny w Krakowie, to obok szeregu wodnych atrakcji możemy liczyć również na plażę zewnętrzną – Stacja Parkowa – gdzie można zrelaksować się po świetnej zabawie w basenie.