U niemowląt ochronna warstwa lipidowa jest jeszcze bardzo cienka. Dlatego nawet drobne niedopatrzenie ze strony rodziców może się przerodzić w duży problem dla dziecka. A problemem w tym wypadku jest pieluszkowe odparzenie skóry.

Pediatrzy twierdzą, że odparzenia u niemowląt zdarzają się częściej niż katar. W ciągu pierwszych dwóch lat dziecko może mieć do czynienia z tę dolegliwością kilka razy. Skąd się biorą odparzenia i jak sobie z nimi radzić?

Przyczyna odparzeń u niemowląt

Najczęstszym powodem wystąpienia u dziecka odparzenia jest niewłaściwa pielęgnacja. Młoda skóra jest bardzo wrażliwa, więc jeśli rodzice nie zmieniają pieluszek odpowiednio często, nie stosują ochronnych kremów, a do tego nie pozwalają pupie dziecka się „wietrzyć”, tylko trzymają ją cały czas w pieluszkach, to prędzej czy później dojdzie do podrażnienia.

Czasem bywa też tak, że mimo odpowiedniej pielęgnacji skóra dziecka czerwienieje, zaczyna się łuszczyć i pokrywa wysypką. Nie panikuj! I w żadnym wypadku bez konsultacji z lekarzem nie stosuj maści na bazie sterydów. Samodzielnie możesz natomiast użyć specjalnego kremu na odparzenia oraz wykonać kilka czynności, które wesprą proces gojenia się skóry.

Co robić przy odparzeniach?

Po pierwsze, pamiętaj, że skóra dziecka musi oddychać. W ciągu dnia, gdy dziecko jest w ruchu, możesz poluzować pieluszkę i umożliwić dopływ powietrza do środka. Postaraj się zdejmować dziecku pieluszkę na czas snu, uprzednio zabezpieczając materac w łóżeczku przed zmoczeniem. Pamiętaj, że dokładnie osuszona skóra jest mniej podatna na rozwój bakterii.

Po drugie, korzystaj z chusteczek przeznaczonych dla niemowląt. Nie mogą one być nasączone alkoholem albo środkiem myjącym. Nie powinny także zawierać substancji zapachowych i barwników.

Krem na odparzenia

Odparzenia u dzieci wymagają starannej pielęgnacji. Użyj do tego kremu na odparzenia Bepanthen Baby. Krem ten pokrywa skórę delikatną warstwą, która z jednej strony pielęgnuje naskórek, a z drugiej, przepuszcza powietrze. Wchodząca w skład preparatu prowitamina B5 wspiera proces gojenia, przyspieszając naturalny proces regeneracji i odbudowy warstwy lipidowej. Krem nie zawiera barwników, konserwantów ani zbędnych substancji pomocniczych, dzięki czemu jest bezpieczny dla delikatnej skóry dziecka.