Higiena zębów powinno być ważnym tematem już od najmłodszych lat. Im szybciej dziecko przyzwyczai się do mycia zębów i wizyt u dentysty, tym łatwiej będzie mu to robić w dorosłym życiu. Pierwsza wizyta u pedodonty może być stresująca zarówno dla pociechy jak i jego rodzica. Jak przygotować na nią dziecko? Co zrobić, aby był to przyjemny czas dla każdej z zainteresowanych stron?

Spokojna rozmowa

Najważniejsze, aby dziecko nie było zaskoczone wizytą u stomatologa. Zaprowadzenie go do gabinetu bez wcześniejszego uprzedzenia może wywołać u niego strach i stres przed nieznanym. Należy spokojnie i cierpliwie opowiedzieć mu co czeka go na miejscu i że nie ma się czego bać. Nie powinno się kłamać, jeżeli dziecko zapyta o ból – nie wiadomo, czy przypadkiem któraś część oględzin nie wywoła u niego dyskomfortu. Trzeba podkreślić jednak, że potrwa on tylko chwilkę i szybko zniknie. Nie można również wpajać dziecku pojęcia wizyty u dentysty jako kary. Spowoduje to negatywny obraz pedodonty i zniechęci do odwiedzin. Dlatego lepiej motywować dziecko do czyszczenia zębów w kontekście przyniesienia radości rodzicowi i dentyście, niż „grozić” pójściem do gabinetu w przypadku niesubordynacji.

Właściwy stomatolog

Bardzo ważne, aby leczeniem dziecka zajął się odpowiedni stomatolog. Wrocław może zaoferować wiele gabinetów, w których łatwo znaleźć dobrego pedodontę. Jest to dentysta specjalizujący się w dziecięcym uzębieniu. Posiada on wiedzę specjalistyczną i wie jak traktować dziecko w odpowiedni sposób. Zna techniki pozwalające na dokładne zbadanie pociechy i wie, jak nie przestraszyć jej potencjalnym leczeniem.

Wizyta adaptacyjna

Stomatolodzy polecają wizyty adaptacyjne, które pomagają dzieciom zapoznać się z nową sytuacją. Ostrzegają jednak aby nie zostawiać tego wydarzenia na ostatnią chwilę, kiedy pociesze towarzyszy ból zęba. Najlepiej umówić się na spotkanie, kiedy z mleczakami nie dzieje się nic złego, a dziecko może bez strachu dowiedzieć się, jak wygląda standardowa procedura. Taką pierwszą wizytę warto złożyć około 3 roku życia malucha.

Zabawa w dentystę

Dzieci uczą się poprzez naśladowanie. Zdecydowanie łatwiej jest im zrozumieć nowe zagadnienia, kiedy nie tylko o nich słuchają, ale również widzą, a nawet mogą ich „dotknąć”. Na rynku można znaleźć wiele zabawek, które w interesujący i śmieszny sposób wdrażają w tajniki zawodu dentysty. Dziecko może np. wywiercić dziurę w zębie, założyć plombę czy aparat ortodontyczny. Ważne, aby w trakcie zabawy tłumaczyć mu, jakie znaczenie ma dana czynność.

Dzięki takiemu wprowadzeniu w stomatologię maluch zobaczy, że wizyta u dentysty wcale nie musi być straszna, a wręcz może wiązać się z dobrą zabawą. Im szybciej wpoi mu się sympatię do dbania o swoje ząbki, tym lepiej będzie się nimi opiekował jako dorosła osoba.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj