Kiedy już wkrótce macie zostać rodzicami, to z wyprzedzeniem kupujecie wyprawkę. Znaleźć w niej można takie przedmioty jak łóżeczko, przewijak czy wanienkę. Na pewno też nie zapomnicie o zakupie ubranek różnego rodzaju i w różnych rozmiarach (nie wiadomo przecież jakie długie maleństwo się urodzi). Macie też już uszykowane pierwsze kosmetyki do pielęgnacji malucha. Jest jednak jeszcze jeden ważny element każdej wyprawki – są to wózki dziecięce.

Najlepsze wózki dziecięce – czyli jakie?

Odwiedzając sklep dla niemowląt na pewno napotkaliście się na dużą wystawkę, gdzie były ulokowane wózki dla dzieci. Wybór jest przeogromny i nie jest dziwne, że przyszli rodzice mają problem z wyborem najodpowiedniejszego sprzętu. Decydując się na pierwsze cztery kółka naszego maleństwa trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Na początku powinniśmy przemyśleć po jakim terenie najczęściej będziemy wykonywać spacery – czy w lasach, czy też może po chodnikach albo może po obu nawierzchniach w takim samym stopniu. Jest to ważne, bowiem od tego zależy dobór odpowiednich kół do wózka. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest zakup wózka z kołami pompowanymi, które sprawdzą się w każdych warunkach.

Gondola i spacerówka razem czy osobno?

Kolejnym ważnym aspektem przy wyborze wózka dziecięcego jest decyzja czy kupujemy gondolę na stałym stelażu, czy może wybierzemy opcję z jednym stelażem pasującym jednocześnie do wózka głębokiego oraz spacerówki. Trzeba pamiętać, że gondola na stałym stelażu nie ma możliwości złożenia, przez co może zajmować dużą przestrzeń w naszym mieszkaniu czy domu. Wózki dla dzieci z jednym stelażem dla wózków głębokich i spacerówek mają możliwość składania, przez co ich przechowywanie jest o wiele lepsze, a także łatwiej jest je przenosić na przykład z parteru na konkretne piętro naszego bloku czy kamienicy, w których nie ma zainstalowanych wind i cały sprzęt trzeba zanosić do naszych czterech ścian. Ponadto zaletą takich wózków jest też ujednolicony design, co może być ważne dla estetów. Trzeba również pamiętać o jednej rzeczy. Maluch w wózku głębokim będzie jeździło do około szóstego-siódmego miesiąca życia, a następnie będzie używana spacerówka do spacerów. Wtedy dla niektórych osób może być ważne, by spacerówka składała się do jak najmniejszych rozmiarów, by zajmowała jak najmniej miejsca. W takim wypadku warto zdecydować się na gondolę na stałym stelażu, a później dokupienie w sklepie dla dzieci spacerówki-parasolki.

Parametry techniczne – na co zwrócić uwagę?

Przy wyborze wózków trzeba również pamiętać o długości gondoli. Przeważnie na rynku znaleźć można takie, których długość wynosi około osiemdziesiąt centymetrów. Jest to optymalny wymiar, ponieważ zazwyczaj maluchy w wieku około sześciu miesięcy już siedzą i mają wysokość około siedemdziesięciu centymetrów i już są w tym momencie wożone w spacerówkach. W sklepie dla niemowląt można znaleźć również gondole o dłuższej długości, ale niewielu producentów takie wykonuje.

Wybierając spacerówkę powinniśmy mieć na uwadze jedną rzecz – ważne, by oparcie siedziska miało możliwość rozłożenia się na płasko. Dzięki temu będziemy mogli położyć nasze maleństwo w przypadku, kiedy przez swój wzrost nie będzie się już mieściło w wózku głębokim, a także nie będzie jeszcze potrafiło samo siedzieć. Istotne jest też to, by wybrana przez nas spacerówka posiadała pasy, w które będzie można zapiąć malucha, co zwiększy bezpieczeństwo podczas spacerów.

Czy możliwe jest testowanie wózka?

Nie ukrywajmy – wybór odpowiedniego wózka jest problematyczne dla wielu rodziców. Doskonale zdają sobie z tego pracownicy sklepu dla dzieci. Dlatego też są oni doskonale przeszkoleni i pomagają w wyborze najlepszych wózków dziecięcych w taki sposób, by odpowiadały one potrzebom rodziców. Pozwalają oni również na testowanie sprzętu – nikt nie zrobi problemu z tego, by na terenie sklepu pojeździć wybranym wózkiem, aby sprawdzić czy będzie nam on pasować. Niektóre sklepy mają także makiety różnych powierzchni, co również jest ułatwieniem wyboru idealnego dla nas wózka.