Przychodzi taki moment w życiu każdego młodego człowieka, że chce mieć u swego boku czworonożnego przyjaciela. Choć zakup lub adopcja jakiegoś zwierzaka nie jest żadnym problemem, to musimy skupić się przede wszystkim na tym, aby wybrać dla naszego malucha odpowiednią rasę. Pies dla dziecka nie może być tylko chwilową zabawką, ale wiernym towarzyszem na całe życie, który nauczy go odpowiedzialności i wrażliwości.

Małe jest piękne, ale…

Pierwszym kryterium wyboru z pewnością nie powinien być wygląd psiaka. Oczywiście dana rasa może podobać się nam mniej lub bardziej, ale najpierw powinniśmy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób zwierzę reaguje na maluchy. Pies dla dziecka musi być przede wszystkim cierpliwy i łagodny. Bywa tak, że niektóre czworonogi wykazują niską tolerancję wobec dzieci – ciężko znoszą hałasy oraz ich nadpobudliwe zachowania. Ten problem często wykazują zwierzaki niewielkich ras. Choć małe i słodkie, potrafią zrobić dużo zamieszania, a nawet stać się agresywne w stosunku do naszych dzieciaków.

Pożądane rasy

Trzeba przyznać, że wybór jest naprawdę duży. Na uwagę zasługują przede wszystkim Golden Retrivery oraz Labrdaory – są łagodne, posłuszne, aktywne i mają wytrzymały charakter. Owczarkek niemiecki lub szkocki to również idealny pies dla dziecka. Czworonogi tych ras są inteligentne, bardzo czujne i uległe w stosunku do dzieci. Dużym zaskoczeniem może być dla nas fakt, że dla naszych pociech odpowiednim przyjacielem może okazać się terrier w typie bull.

Wyjątkowo rodzinne są Staffordshire Bullterriery – w Anglii nazywane psimi niańkami, pod maską groźnego wyglądu skrywają dużo miłości dla dzieci. Nie można w tym miejscu nie wspomnieć również o Buldogach czy Beagle’ach – są wesołe, łagodne i przede wszystkim cierpliwe.

Czujność na pierwszym miejscu

Zanim jednak zdecydujemy się na zakup konkretnego zwierzaka, warto przyswoić sobie kilka informacji na temat danej rasy, bowiem cała odpowiedzialność w związku z posiadaniem czworonoga spadnie w większości i tak na nas. Nie oznacza to jednak, że inne rasy lub zwykły kundelek będą nieodpowiednie dla naszej pociechy. Wszystko bowiem zależy od ilości czasu, jaki poświęcimy na jego wychowanie.

Trzeba też pamiętać, że nawet idealnie dobrany pies dla dziecka, pozostaje cały czas tylko zwierzęciem – może więc przejawiać zachowania i reakcje, których nie będziemy w stanie przewidzieć. Dlatego musimy mieć pełną kontrolę nad kontaktami malucha z jakimkolwiek psiakiem.