Długi weekend majowy to jedna z niewielu okazji w ciągu roku szkolnego, kiedy rodzice mogą zabrać swoje pociechy na wycieczkę i spędzić kilka dni tylko ze sobą, w rodzinnym gronie. Pomysłów na spędzenie tego czasu jest mnóstwo. Ich wybór zależy jedynie od osobistych preferencji i zasobów finansowych. Jeśli nie chcesz lub nie możesz wyjechać z rodziną na kilka dni, rozejrzyj się wcześniej za możliwościami w swojej okolicy. Usiądź i zaplanuj starannie każdy dzień, tak, by był atrakcyjny dla każdego członka twojej rodziny. W tym roku długi weekend może trwać aż 9 dni, jeśli weźmiesz w pracy 3 dni urlopu, zatem pole do popisu masz ogromne!

Wyjście na basen

Bardzo fajnym pomysłem jest wspólne wyjście na basen. Wykupienie karnetu rodzinnego nie jest aż tak dużym kosztem, a jeśli zabierzesz ze sobą prowiant to unikniesz nieprzewidzianych, dodatkowych wydatków. Pamiętaj tylko, by na basen wybrać się z samego rana, możesz wtedy liczyć na wolne miejsce parkingowe oraz na mniejsze kolejki do kas.

Średni koszt biletu rodzinnego waha się w przedziale od 25zł/osoba (Warszawa) do 50zł/osoba(Sopot, Warszawa).

Wyprawa do zoo

Równie ciekawym pomysłem może być wspólna wyprawa do zoo. Ogrodów zoologicznych w Polsce mamy aż 19! Spędzenie czasu na świeżym powietrzu, poznawanie zwyczajów zwierząt, czy możliwość karmienia i dotykania niektórych gatunków sprawi całej rodzinie na pewno wiele radości. Na terenach ogrodów zoologicznych znajdziesz również place zabaw czy małą gastronomię, więc nie musisz się martwić o zapewnienie pożywienia dla rodziny.

Ceny biletów średnio:

  • 15zł/ulgowy, 20 zł/normalny – Warszawa
  • 10zł/ulgowy, 20zł/normalny – Poznań
  • 4,5zł/ulgowy, 7zł/normalny – Toruń
  • 10zł/ulgowy, 18zł/normalny – Kraków
  • 9zł/ulgowy, 18zł/normalny – Gdańsk

Kino lub teatr

Jeśli pogoda nie dopisze sprawdź repertuar kin czy teatrów. Wspólny seans lub spektakl zbliży was do siebie. Potem możesz zabrać rodzinę na obiad do restauracji czy choćby na wielką pizzę do ulubionej pizzerii.

Ceny biletów do kina wahają się w przedziale od 20zł/osoba do 30zł/osoba.
Ceny biletów do teatru zależą od spektaklu.

Park dinozaurów bądź plac zabaw

Możesz również poszukać w swojej okolicy innych ciekawych atrakcji jak parki dinozaurów, miasteczka westernowe, czy place zabaw, takie jakie są przy dużych centrach handlowych. Wcześniej upewnij się, czy na pewno będą otwarte w dni świąteczne!

Rogowo: cena biletu rodzinnego dla 4 osób 40 zł.
Łeba: 15zł/ulgowy, 25zł/normalny.
Tu również miłośnicy piasku mogą przespacerować się po wydmach. Podobno szał.
Karłów: 4zł/ulgowy, 8zł/normalny

Wyjazd za miasto

Jeśli jednak planujesz wyjazd z rodziną porozmawiaj z nią wcześniej, gdzie chcieliby wyjechać. Może okazać się, że Tobie marzą się góry, a im gospodarstwo agroturystyczne i miły wyjazd stanie się powodem do kłótni i wzajemnych pretensji. Kiedy już ustalisz, gdzie chcecie wyjechać przejrzyj oferty w internecie lub popytaj znajomych o sprawdzone miejsca. Może się bowiem zdarzyć, że wybrane przez was gospodarstwo agroturystyczne z agroturystyką niewiele ma wspólnego. Jeśli lubicie jezioro i rowery – poszukaj oferty ośrodka, który ma wypożyczalnię łódek i rowerów. Zwróć uwagę na koszty wyżywienia, czasem taniej jest zabrać ze sobą jednopalnikową kuchenkę i gotować samemu. Jeśli wybierzecie wycieczkę w góry – spróbuj poszukać prywatnych kwater wynajmujących pokoje. Pensjonaty i hotele zwykle mają ceny zbijające z nóg przeciętnego obywatela tego kraju.

Musisz jednak zdawać sobie sprawę z nieprzewidzianych okoliczności, które uniemożliwią wam plany weekendowe. Może być to choroba dziecka, Twoja czy nagłe wydatki, które pochłoną gotówkę przeznaczoną na ten cel. Wtedy nie martw się, uszy do góry, w domu również możesz spędzić miło czas. Wspólne spacery, gotowanie, czytanie książek czy gry planszowe pozwolą wam wykorzystać wspólne chwile do maksimum. W spokoju, bez pośpiechu, bez włączonego telewizora odkryjecie na nowo radość, jaką daje rodzina.