Wszystkim rytuałom przejścia – a Pierwsza Komunia z pewnością do takich należy – towarzyszy nie tylko podniosła atmosfera i potrzeba obdarowywania osób  w tym dniu najważniejszych niebanalnymi prezentami. Prezent komunijny może być sztampowy i nudny. Pokolenie dzisiejszych czterdziestolatków wspomina, jak jeden mąż, zestawy prezentowe, w skład których wchodziły: zegarek elektroniczny, kalkulator i długopis. Szczęśliwcom trafiał się rower.

Prezenty na komunie ewoluowały z czasem: dziś standardem są elektroniczne gadżety najnowszej generacji i pieniądze. Ale czy taki jest sens tego niezwykłego dnia? Czy prezent na komunię koniecznie musi być materialny? Materialny aż do bólu – czy musi być przedmiotem, który nie przetrwa próby czasu i pewnego dnia wyląduje, niczym w opowieści o panu Kleksie – w szpitalu chorych sprzętów? Nie!

Nowe zwyczaje prezentowe

Nie uciekniemy wprawdzie od tego rodzaju prezentów całkowicie, ale to akurat my możemy być tymi darczyńcami, którzy wprowadzą całkiem nowe zwyczaje. Jaki prezent na komunię wydaje się odpowiedniejszy? Oczywiście taki, w ramach którego podarujemy komuś nie tylko rzecz, ale i czas. Czas wspólnie spędzony – dowód na to, że w życiu najważniejsze są relacje z ludźmi. Czas spędzony w teatrze albo na rodzinnych warsztatach gotowania http://www.katalogmarzen.pl/pl/s/prezent-na-I-komunia. Także: dobrej jakości kurs, który zaprocentuje w przyszłości. Niech dziecko złapie bakcyla, niech pozna przyjemność płynącą ze zdobywania nowych umiejętności, nabywania nowych kompetencji. Niech poczuje, że w życiu czeka nań wiele takich rytuałów przejścia, wiele bram prowadzących do dorosłości – bram, które łatwiej przejść w towarzystwie kochanej osoby.

Kobieca intuicja

Oczywiście najczęściej pomysłodawczyniami prezentów komunijnych są kobiety: to one umieją zachować równowagę miedzy fascynacją przedmiotami i świadomością, w jaki sposób rzeczy wpływają na międzyludzkie relacje. Dla nich hasło prezent na komunię oznacza tyle, co prezent od człowieka dla człowieka – to nie może być wyłącznie pozbawiona kontekstu koperta z pieniędzmi. To musi być podarunek, o którym pamiętać się będzie przez całe życie, nawet wtedy, kiedy nie będzie już ofiarodawcy. Podarunek, który w jakiś sposób – podobnie jak Pierwsza Komunia – zmieni życie obdarowanego. W zalewie podarków banalnych, wyróżni się jakością, oryginalnością i dowiedzie, że darczyńca naprawdę zna obdarowanego i na dodatek zależy mu jego przyszłości. Prezent na komunię to jeden z najważniejszych prezentów, jakie przyjdzie nam zrobić. Nie warto kupować przypadkowych albo chwilowo modnych gadżetów. Warto myśleć innymi kategoriami: od tego prezentu może zacząć się w czyimś życiu niezwykła przygoda…