Jeśli szukasz idealnego świątecznego prezentu dla nastolatka, zapomnij o kubkach, książkach, skarpetach i słodyczach. Zamiast tego postaw na elektroniczny gadżet multimedialny, dzięki któremu młodzież każdego dnia może poszerzać pasje, rozwijać umiejętności i poznawać świat. Sprawdź, co drzemie w trzech najpopularniejszych urządzeniach i wybierz dopasowane do Twojego nastolatka!

Smartfon – mobilny przyjaciel

Smartfon to przede wszystkim telefon, więc wręczanie go ma sens głównie wtedy, gdy nastolatek potrzebuje nowego modelu, bo stary mu się zepsuł, został skradziony lub nie spełnia już swojej funkcji. Czy warto kupować nowe urządzenie tylko dlatego, że stare wyszło z mody? To już należy do oceny rodzica.

W nowoczesnych smartfonach można spotkać kilka różnych systemów operacyjnych, z których najpopularniejszymi są Android oraz iOS. Łatwość korzystania z nich w dużej mierze łączy się z faktem, z którym systemem miało się do czynienia do tej pory. Android pozwala na pełną personalizację interfejsu oraz zapewnia wielozadaniowość, ma go np. chętnie wybierany smartfon Samsung Galaxy, z kolei iOS jest niezawodny i intuicyjny – to system występujący w smartfonach firmy Apple. Co ważne, te same systemy operacyjne znajdują się w tabletach.

3 smartfontabletczyczytnike book jakiprezentdlanastolatka

Smartfon jest właściwym prezentem dla nastolatka, który potrzebuje nowego telefonu, ale również mocnego i wygodne urządzenia do przeglądania internetu poza domem, szybkiego kontaktowania się z przyjaciółmi i korzystania z szeregu funkcjonalnych aplikacji: map miasta z lokalizacją GPS, rozkładów jazdy, liczenia kroków i spalonych kalorii, prowadzenia kont na portalach społecznościowych.

Tablet – miniaturowe okno na świat zastępujące laptop

Tablet to coś pomiędzy smartfonem a laptopem – wielu młodym ludziom zastępuje to drugie urządzenie. Pozawala na szybkie i wygodne przeglądanie treści w internecie, wyświetlanie długich tekstów, korzystanie z aplikacji, oglądanie filmów i innych nagrań, robienie zdjęć, słuchanie muzyki.. Jest naprawdę wielozadaniowe.

Wadą tabletu jest mniejsza mobilność od smartfona, choć nadal przenosi się go wygodniej niż laptop. Nie wsunie się go do kieszeni, za to do torebki, plecaka czy torby podróżnej – owszem. Można zabrać go na podwórko, by wspólnie ze znajomymi obejrzeć film na świeżym powietrzu. Umili podróż pociągiem. Sprawdzi się też do zapisywania notatek na studiach, więc może stanowić zachętę na nastolatka zbliżającego się do matury. Lepiej od smartfona spełnia się w roli medium pośredniczącego w rozmowach wideo z przyjaciółmi z drugiego końca świata.

2 smartfontabletczyczytnike book jakiprezentdlanastolatka

Czytnik e-book – elektronika dla fana książek

Twój bliski nastolatek najbardziej na świecie lubi czytać, a w jego pokoju zaczyna brakować miejsca na nowe książki? Podaruj mu czytnik e-book, na którym zgromadzi wszystkie ulubione pozycje, nie musząc kupować ich fizycznie. Zaoszczędzi tym samym nie tylko miejsce na regałach, ale także kieszonkowe – e-booki są znacząco tańsze od wydań papierowych.

Czytnik e-book jest wielkości smartfona lub niewiele większy, wszystko zależy od modelu. Warto wybrać takie urządzenie, które zapewnia łączność z internetem. Można w nim na bieżąco sprawdzać dodatkowe wątki w powieści czy wyszukiwać informacje o autorze. Funkcja słownika pozwala rozjaśnić znaczenie trudniejszych słów. Dobrze także mieć funkcję notatek, ponieważ czytelnik na bieżąco zanotuje przemyślenia i pytania do dyskusji z przyjaciółmi.