W dawnych czasach matki spały ze swoimi dziećmi, gwarantując im spokój, bezpieczeństwo, zapach mamy i tą niezwykła bliskość.

Obecnie panuje trend na to, by dziecko spało wyłącznie w swoim łóżeczku, aby zostawiać je kwilące aż się wypłacze, a młode matki wciąż słyszą tylko „nie noś bo się przyzwyczai”. Lekarze starszą śmiercią łóżeczkową, ewentualnym zaduszeniem malucha przez rodzica czy ryzyku infekcji.

A przecież wspólne spanie z dzieckiem ma wiele dobrych stron!

Poczucie bezpieczeństwa

Poczucie bezpieczeństwa jest drugą pod względem ważności potrzebą człowieka, zaraz po zaspokajaniu potrzeb fizjologicznych. Dziecko przytulone do rodziców śpi spokojniej, czując zapach matki i słysząc bicie jej serca.

Karmienie na żądanie

Karmienie na żądanie jest niezwykle ważne dla matki i dziecka, poczucie bliskości oraz dobro naturalnego pokarmu ma zbawienny wpływa na rozwój malucha. Podczas wspólnego spania matka nie dopuszcza do rozbudzenia się dziecka, szybciej poda mu pierś, przytuli i ukoi.

Dziecko łatwiej zasypia

Malec dotychczas noszony w brzuchu nie będzie chciał spać sam. Przyzwyczajony do kołysania, zapachu, dźwięków może mieć kłopoty z samodzielnym spaniem. Podczas wspólnego spania z mamą, gdy jest przytulony będzie mu łatwiej zasnąć i na pewno będzie spał dużo spokojniej.

Mama jest bardziej wyspana

Nie musisz w nocy wielokrotnie wstawać, aby przewinąć dziecko, przykryć je, uspokoić jeśli płacze. Śpiąc z dzieckiem masz je pod ręką i możesz szybciej zareagować, a poza tym pamiętaj – malec będzie spał spokojniej przy twoim boku.

Pamiętaj tylko, że jeśli zdecydujesz się na wspólne spanie z dzieckiem musisz zastosować się do kilku zasad:

  • nie śpij z dzieckiem jeśli ty lub twój partner spożywaliście alkohol, jesteście przemęczeni czy chorzy,
  • nie przykrywaj dziecka wspólną kołdrą, może spać w śpiworku lub rożku,
  • nie kładź dziecka na poduszce, może się odwrócić na brzuszek, a nie będzie miał siły podnieść głowy z poduszki, grozi to uduszeniem!
  • układaj dziecko do snu na plecach lub na bokach.

Jeśli jednak nie czujesz się zbyt pewnie śpiąc wspólnie z dzieckiem, wybierz rozwiązanie pośrednie. Ustaw przy swoim łóżku łóżeczko lub kołyskę – będziesz miała maluszka blisko ciebie.