Okres ciąży jest czasem ogromnych zmian, zarówno w psychice jak i organizmie kobiety. Przyszłe matki przygotowują się do nowej roli społecznej, jaką niebawem będą pełniły na różne sposoby. Przede wszystkim dbają o komfort psychiczny: więcej odpoczywają, unikają sytuacji stresogennych, spędzają czas na świeżym powietrzu. Zaczynają prowadzić także zdrowy tryb życia: uciekają z miejsc, w których unosi się dym tytoniowy, rezygnują z napojów alkoholowych oraz zdrowo się odżywiają. Kwestia odpowiednio zbilansowanej diety jest niezwykle istotna w tym szczególnym dla kobiety czasie. Rozwijający się zarodek, a później płód, wszelkie substancje odżywcze czerpie z organizmu matki. Kobieta musi więc wyżywić i siebie i powstające w jej ciele, nowe życie. Niestety zapotrzebowanie na niektóre witaminy, czy pierwiastki jest tak duże, że trudno dostarczyć wymaganej dawki wraz z pożywieniem. Aby nie narazić siebie i dziecka na niebezpieczne niedobory, warto stosować suplementy diety. Kupić je można również przez Internet, gdyż niemal każda apteka internetowa ma w swojej ofercie tego typu specyfiki.

Wybierając najlepszy preparat warto dokładnie sprawdzić jego skład. Zwróćmy uwagę, jakie zawiera on witaminy. W trakcie ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, takie jak: A, D i E oraz witaminy rozpuszczalne w wodzie (C oraz witaminy z grupy B). Wzrasta konieczność zwiększenia dawki minerałów, przede wszystkim wapnia, magnezu, żelaza, jodu, cynku, fosforu, manganu oraz miedzi.

Niezwykle istotne jest, aby kobiety ciężarne spożywały odpowiednie dawki kwasu foliowego. Witamina ta chroni dziecko przed wadami wrodzonymi układu nerwowego. W ten sposób zapobiec można wystąpieniu rozszczepu czaszki i przepukliny rdzeniowo-oponowej. Kwas foliowy najlepiej spożywać już w okresie przed zajściem w ciążę.

Za prawidłowy rozwój układu nerwowego, w tym mózgu, odpowiada także jod, który jest istotnym składnikiem suplementów. Jego niedobór w okresie ciąży grozi pojawieniem się wad wrodzonych i zaburzeń rozwoju psychicznego u dziecka.

Suplementy, które oferuje każda apteka internetowa zawierają odpowiednio zbilansowany zestaw witamin i minerałów. Kobiety ciężarne powinny jednak zasięgnąć rady ginekologa, który podpowie, który preparat wybrać.