Suche powietrze w pomieszczeniu może być przyczyną problemów skórnych, trudności z oddychaniem oraz obniżeniem odporności u dziecka. Nawilżacz powietrza to wyposażenie pomieszczenia, które nie tylko poprawia komfort życia (szczególnie alergików), ale również pozytywnie wpływa na ogólne samopoczucie domowników. Przed zakupem nawilżacza warto zmierzyć poziom wilgotności powietrza higiometrem. Wartość poniżej 30% jest niekorzystna dla zdrowia. Najlepszy nawilżacz do dziecięcego pokoju to ten wyposażony w filtr eliminujący z powietrza alergeny.

Rodzaje nawilżaczy powietrza

Wybierając nawilżacze powietrza dla dzieci warto zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi na rynku rodzajami tego typu urządzeń. W ten sposób można dobrać produkt wyposażony we wszystkie niezbędne parametry. Wśród nawilżaczy powietrza można wyróżnić:

nawilżacz pojemnikowy

Najprostszym urządzeniem nawilżającym powietrze w pomieszczeniu jest zawieszony na kaloryferze specjalnie do tego przeznaczony pojemnik, plastikowy, ceramiczny lub szklany. Tego typu nawilżacz można wykonać również samodzielnie. Woda paruje szybko, na małej powierzchni i punktowo, dlatego powietrze nie jest rozprowadzane po pokoju równomiernie.

Nawilżacz parowy

Jego działanie polega na produkcji delikatnej, ciepłej mgiełki wilgotnego powietrza, którą można również stosować do inhalacji. Tego typu nawilżacz, dzięki podgrzaniu wody, jednocześnie eliminuje drobnoustroje zawarte w powietrzu. Ciepła para wodna może być kłopotliwa latem w czasie upałów. Urządzenie nagrzewa się podczas pracy, dlatego ważne jest, by było ustawione w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Nawilżacz ewaporacyjny (mechaniczny)

Nawilżacz ewaporacyjny funkcjonuje podobnie do parowego. Różnica polega na rym, że wytwarzana przez niego para jest chłodna, dzięki czemu nie podnosi temperatury powietrza w pomieszczaniu. Oprócz możliwości wykorzystania tego typu nawilżacza do inhalacji, można go również używać do aromaterapii. Nawilżacze mechaniczne bywają hałaśliwe, dlatego warto dokładnie sprawdzić ten parametr przed zakupem urządzenia, szczególnie do pokoju niemowlęcia.

najskuteczniejszym sposobem na wieksza wilgotnosc w powietrzu jest jednak elektryczny nawilzacz

Nawilżacz ultradźwiękowy

Jest nawilżaczem, który łączy parametry parowego i ewaporacyjnego. Nasyca powietrze wilgocią uzyskaną z rozbicia cząsteczek wody ultradźwiękami. Temperaturę mgiełki można regulować w zależności od potrzeb. Nawilżacze tego typu nie są polecane do domów, w których są zwierzęta. Niesłyszalne dla ludzkiego ucha dźwięki, produkowane przez nawilżacz, mogą powodować poirytowanie, a nawet agresję pupili. Tego typu urządzenie posiada wbudowany czujnik wilgotności powietrza.