Gdy na świat przychodzi dziecko, każdy rodzic chce dla niego jak najlepiej. Wtedy w domu zaczynają pojawiać się liczne akcesoria, nowoczesne zabawki edukacyjne, książeczki. W natłoku tych wszystkich rzeczy dedykowanych najmłodszym, warto także pamiętać o prostych, ale niezwykle ważnych aktywnościach i zabawkach, jak choćby kolorowanki dla dzieci.

Edukacyjne kolorowanki dla dzieci

Kolorowanki dla dzieci są doskonale znane chyba prawie wszystkim rodzicom. Jeszcze kilkanaście lat temu był to jeden z najlepszych sposobów na spędzenie czasu i zabawę. Dziś zeszyty z obrazkami do kolorowania znaleźć można niemal we wszystkich sklepach, ale to nie wszystko. Można także samemu wydrukować dziecku jedynie takie obrazki, jakie go interesują – zwierzątka, pojazdy, bohaterowie z bajek, krajobrazy – to tylko kilka najpopularniejszych propozycji, zobacz https://blog-juniorangin.pl/kolorowanki-kiedy-siegnac-po-ten-rodzaj-cwiczen-dla-dzieci/. Kolorowanki powinny być jak najlepiej dopasowane do wieku pociechy. Dla małego dziecka najlepiej wybierać proste obrazki z wyraźnymi i grubymi konturami oraz z małą ilością szczegółów. Starsze dziecko z pewnością będzie bardziej zainteresowane trudniejszymi obrazkami, na których będzie znajdować się znacznie więcej drobnych elementów o różnorodnych kształtach.

Jednak kolorowanki dla dzieci to nie tylko doskonała zabawa i sposób na spędzenie jesiennych i zimowych wieczorów w domu. To także ważny element edukacyjny, który pozwala wyrobić i szlifować umiejętności niezbędne na dalszym etapie rozwoju.

Jakie zalety mają kolorowanki dla dzieci?

Wielu rodziców być może zada sobie pytanie jakie właściwie zalety mają te doskonale znane kolorowanki dla dzieci? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo korzyści z kolorowania obrazków jest wiele. Oto kilka z nich:

  • ćwiczenie motoryki małej

  • przygotowanie ręki do dłuższego i bardziej precyzyjnego pisania

  • umiejętność posługiwania się przyborami do rysowania i pisania

  • rozwijanie kreatywności i wrażliwości estetycznej dziecka

  • nauka kolorów i ich mieszania

  • nauka skupienia i koncentracji na jednej czynności

  • minimalizowanie stresu, który mogą odczuwać także najmłodsi członkowie rodziny.

Nie trzeba zatem podsuwać dziecku codziennie innej skomplikowanej zabawki czy aktywności. Wystarczy raz na jakiś czas wracać do prostych, ale niezwykle ważnych czynności, które wpływają na prawidłowy rozwój malucha. A jednocześnie są dostosowane do jego wieku. Kolorowanki to także doskonały sposób na spędzenie wspólnego czasu z całą rodziną. Bowiem kto z dorosłych nie lubi wracać do beztroskich czasów dzieciństwa i oddawać się takim kreatywnym i uspokajającym rozrywkom?