Zanim postanowimy wyjść na pierwszy, zimowy spacer z naszym maluchem, powinniśmy przygotować jego organizm do niższej temperatury, która panuje na zewnątrz. Jak łagodnie przyzwyczaić dziecko do chłodniejszego powietrza? Najlepszym sposobem jest werandowanie, czyli ubieranie dziecka tak jak na spacer i ułożenie w wózku lub w gondoli przy otwartym balkonie lub oknie. Takie przygotowanie powinno trwać kilka dni, zanim wyjdziemy z maluchem na prawdziwy spacer.

Werandowanie nie musi być obowiązkową czynnością, aczkolwiek jest bardzo przydatne. Dzięki niemu dziecko stopniowo przyzwyczaja się do niższych temperatur, ale nie przeżywa szoku termicznego. Poza tym w każdej chwili możemy wprowadzić dziecko do mieszkania, kiedy zauważymy, że czuje się niekomfortowo w nowym położeniu. „Werandowanie możemy rozpocząć już w 4-5 dniu życia dziecka. Proces przyzwyczajania się organizmu malucha do chłodniejszego powietrza jest szczególnie ważny dla dzieci, które urodziły się w okresie zimowym. Na początku werandowanie powinno trwać od 5 do 15 minut, w zależności od pogody. Z każdym kolejnym dniem czas ten możemy stopniowo wydłużać. Warto obserwować samopoczucie dziecka podczas werandowania, to pomoże nam ocenić gotowość dziecka do wyjścia na spacer. Po takim przygotowaniu jednak, możemy spokojnie wyjść na zimowy spacer. Pamiętajmy przy tym aby nie przebywać z maluchem za długo na świeżym powietrzu – maksymalny czas to 3 godziny.”– radzi Katarzyna Świerszcz, położna środowiskowo-rodzinna, laureatka tytułu „Położnej z sercem” przyznawanego przez miesięcznik Mam Dziecko

„Wygodną alternatywą do werandowania dziecka w wózku jest ułożenie go w gondoli na wygodnym stelażu, przykładowo ramie Navington Dock firmy Deltim. Została ona stworzona z myślą zarówno o rodzicach jak i ich dzieciach. Stacjonarna konstrukcja okazuje się niezbędna w momencie gdy chcemy położyć pociechę w bezpiecznym miejscu i mieć ją na oku lub też gdy chcemy rozpocząć proces werandowania bez wnoszenia wózka do pokoju. Rama Dock jest solidna i praktyczna, możemy zamontować na niej zarówno fotelik jak i gondole”