Na polskich drogach aż jeden na trzy wypadki to tzw. najechanie na pieszego. Pamiętajmy, że spacerowicze wyposażeni w odblaski są widoczni dla kierowców z trzykrotnie większej odległości niż pozostali piesi. Gdy na popołudniowy lub wieczorny spacer zabieramy dziecko, w elementy odblaskowe wyposażyć należy nie tylko siebie i malucha, ale też jego pojazd.

Szczególnie jesienią i zimą, gdy zmierzch zapada szybko, o rozwagę kierowców i zachowanie zasad bezpiecznego poruszania się pieszych regularnie apeluje policja. Akcje informujące o możliwych zagrożeniach i niezbędnym ekwipunku osób spacerujących poboczami kierowane są przede wszystkim do mieszkańców małych miejscowości, w których niejednokrotnie brakuje chodników czy przejść dla pieszych. O zachowanie ostrożności i wyposażenie pozwalające dostrzec pieszych z daleka bezwzględnie należy zadbać, gdy po zmroku towarzyszy nam dziecko.

Włącz ostrożność

Jeżeli tylko jest taka możliwość, rodzice z dzieckiem powinni spacerować chodnikiem lub ścieżkami przeznaczonymi wyłącznie dla pieszych. – W sytuacji, gdy jesteśmy zmuszeni iść poboczem drogi, podstawową zasadą jest poruszanie się lewą stroną jezdni, tak, aby być dobrze widocznym dla kierowców i móc stale obserwować nadjeżdżające z naprzeciwka samochody – mówi Łukasz Dutkowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. – Poruszając się po zmroku na terenie aglomeracji miejskich pamiętajmy, by nawet mając zielone światło na przejściu dla pieszych sprawdzić, czy z żadnej strony nie nadjeżdża samochód. Ostrożność i rozwaga – o tym nie można zapomnieć na spacerze z dzieckiem ani na chwilę – dodaje Dutkowiak.

Na spacerze świeć przykładem

Wielu rodziców nie jest świadomych, jak mało widoczni są na drodze. W trudnych warunkach atmosferycznych lub po zmroku kierowcy mogą mieć trudności z zatrzymaniem pojazdu lub ominięciem pieszych. – Używając wózka do spacerów z dzieckiem po zmroku powinniśmy sprawdzić jego wyposażenie w elementy odblaskowe – radzi Tomasz Butkowski, ekspert marek Navington i X-lander – Ciekawym rozwiązaniem problemu słabej widoczności są wózki, w których została zastosowana technologia LED. Pulsujące lub jednostajne światło zamontowane w podnóżku wózka oraz elementy odblaskowe zapewniają widoczność w ciemnościach nawet do 100 m oraz gwarantują bezpieczeństwo rodzica i dziecka podczas spaceru – dodaje Tomasz Butkowski. Dzięki takim detalom kierowcy mogą dostrzec osoby idące drogą czy stojące przy przejściu na pieszych nawet z trzykrotnie większej odległości. Wózek z odblaskami, na który pada światło reflektorów, widoczny jest z ok. 120 metrów, natomiast bez nich – zaledwie z 30-40 metrów.