Przez całe dekady wózki dla dzieci tworzone były według jednego schematu i przypominały siebie nawzajem. Ba, nawet liczba wykorzystywanych barw była mocno ograniczona. Czasy się jednak zmieniły i coraz częściej spotyka się wózki mocno zmodyfikowane, które pomysłowością swych projektantów potrafią wiele osób wprawić w konsternację lub wprost przeciwnie – w podziw.

Wózki dla dzieci superbohaterów

Dla jednych fanaberia, dla innych łączenie w jedno dawnych fascynacji z kreowaniem gustu swojego dziecka. Tak właśnie można podsumować fakt, że zdarzały się przypadki wózków dla dzieci, które po odpowiednim „stuningowaniu”, czy raczej po prostu zwykłych przeróbkach, zamiast zwykłej spacerówki przypominają na przykład… Batmobil!

Oczywiście podobnych projektów było więcej i niejeden pomysłowy rodzic-majsterkowicz modyfikował pojazd swego dziecka w taki sposób, aby wizualnie nawiązywał do różnych filmów, animacji, czy komiksów. Niektórzy tylko za pomocą rysunków, naklejek i malunków, ale nieraz zdarzały się sytuacje, gdy wózek dla dziecka był wzbogacany o różne dodatkowe elementy i na końcu pod względem kształtów znacząco odbiegał od swojej pierwotnej formy.

Zanim jednak pomyślisz o tym, by zacząć coś przerabiać przy wózku Twojego dziecka, weź pod uwagę fakt, że nadmierne przeróbki mogą „nieco” utrudnić wnoszenie go po schodach, czy nawet przeprowadzanie wózka przez wąskie przejścia.

Wózki dziecięce dla rodziców-motomaniaków

Zupełnie odmiennym, aczkolwiek nadal świadczącym o sporej fantazji rodziców, przykładem są wózki dla dzieci mocno nawiązujące do… zainteresowań motoryzacyjnych. Wózek na wielkich, dwudziestocalowych kołach inspirowanych kołami Skody RS potrafi robić spore wrażenie, ale też wywoływać zdziwienie na twarzach przechodniów. Takie wózki zdarzają się i wbrew pozorom nie jest to efekt samodzielnych przeróbek. Sygnuje je sama Skoda, a seria wózków dziecięcych, o której mowa, określana jest mianem Skoda vRC Mega Man-Pran.

Powstanie tego „wózkowego giganta” poprzedziły ankiety, w których młodzi ojcowie odpowiadali na pytanie, czy ich zdaniem wózki powinny wyglądać „bardziej męsko”. Po uzyskaniu wielu twierdzących odpowiedzi i komentarzy na temat tego, co by im się spodobało, Skoda wyprodukowała limitowaną serię 1000 „pojazdów”, jakimi były właśnie wspomniane wózki dla dzieci Mega Man-Pran.

Oczywiście wózki z opisywanej serii mogą swoimi gabarytami przysporzyć sporo problemów (choćby ze względu na dość wysokie ułożenie dziecka). To jednak najwyraźniej w żaden sposób nie przeszkadza wielu tatom, którzy spacerując z takim wózkiem czują radość nie mniejszą, niż w przypadku jazdy drogim, dobrze zadbanym samochodem.

Designerskie wózki dziecięce

Nie ma chyba takiej dziedziny życia, w której nie znalazłoby się miejsce na wizje artystyczne. Wózki dla dzieci nie są w tej mierze wyjątkiem. Na przestrzeni lat pojawiały się różne, nieraz bardzo futurystyczne wizje. Co ciekawe, obok tych, które okazywały się w praktyce absurdalne nie tylko wizualnie, zdarzały się i takie, które pomimo zaskakującej formy, zachowywały bardzo wysoką funkcjonalność. Doskonałym przykładem mogą być minimalistyczne wózki z serii Ljus Kron, które – choć wyglądają dziwnie – zostały stworzone z myślą o bezpieczeństwie przewożonego maleństwa.