Właśnie przyszło na świat Twoje upragnione dziecko. Minęło kilkanaście dni i zastanawiasz się czy to już czas na pierwsze wyjście na świeże powietrze? Jak ubrać dziecko i co wziąć ze sobą. Postaramy się odpowiedzieć na te nurtujące Cie pytania.

Świeże powietrze służy rozwojowi dziecka. Dlatego niezależnie od pogody powinnaś wychodzić z dzieckiem codziennie. Eksperci mówią, że im więcej czasu maluch spędza na dworze, tym lepiej to wpływa na jego zdrowie i rozwój. Dziecko po takiej przechadzce lepiej je, lepiej śpi oraz hartuje swój organizm. Wiec, co do tego, że trzeba wychodzić z dzieckiem, nie ma żadnych wątpliwości. Jednak trzeba pamiętać jak to robić, aby wszystko przebiegło tak jak należy.

Jeśli Twoje dziecko skończyło 2, 3 tyg. to właśnie czas na pierwszy spacer. Ale gdy na dworze jest bardzo niska temperatura powinnaś najpierw zastosować tak zwane „werandowanie”.

Polega to na tym, że ubierasz dziecko tak jak byście wychodzili na dwór, kładziesz go w wózeczku i otwierasz szeroko okno na 10, 15min. Powtórz to przez kilka dni. Dzięki temu Twoje dziecko w delikatny sposób oswoi się z świeżym powietrzem.

Gdy już zakończysz okres werandowania czas na prawdziwy spacer. Najpierw powinnaś nakarmić dzieko, a następnie ciepło je ubrać (lepiej jest założyć więcej warstw cieńszych niż jedną grubą, ponieważ lepiej chronią przed chłodem).

Nie zapomnij o niezbędnych podczas spaceru akcesoriach. Warto jest zainwestować w dobre akcesoria dla dzieci, ponieważ one o wiele dłużej Ci posłużą. Na spacer powinnaś zabrać polarowy kocyk i parasolkę przypinana do wózeczka (w razie gdyby zaczął padać deszcz). Jeżeli maluch jest karmiony butelką, trzeba koniecznie zabrać ze sobą przegotowaną ciepłą wodę (w specjalnym termosie) oraz porcję mleka w proszku. Gotowa mieszanka szybciej traci świeżość i nadaje się do spożycia tylko przez godzinę.

Pierwszy spacer powinien trwać ok. 15 minut. Z każdym dniem wydłużaj ten czas. Po kilku tygodniach możesz nawet spacerować do dwóch godzin.

Tak oto zaopatrzona w wiedzę i odpowiednie akcesoria możesz spokojnie wyruszać na spacer ze swoim maleństwem.