Koniki na biegunach to obecnie zabawki nieco zapomniane. Często kojarzą się z brakiem nowoczesności i w ogólnej opinii nie wpływają tak dobrze na rozwój dziecka jak nowoczesne gadżety elektroniczne.

Jednak przez setki lat były uważane za doskonałe zabawki i stanowiły spełnienie marzeń każdego malucha. Przypomnij sobie o zaletach tej genialnej w swojej prostocie zabawki, którą Twoje dziecko z całą pewnością pokocha!

Bujanie uspokaja…

Doskonale zdają sobie z tego sprawę zdecydowana większość rodziców i dlatego bardzo chętnie kupują dla swoich dzieci łóżeczka i leżaczki umożliwiające bujanie. Dlaczego tak się dzieje? U małych dzieci błędnik nie jest jeszcze rozwinięty tak, jak u osoby dorosłej. Bujanie podświadomie kojarzy się maluchowi z okresem płodowym, gdy spokojnie „pływało” w brzuchu swojej mamy. To dlatego łagodne ruchy w przód i w tył sprawiają, że maluch się wycisza i łatwiej go uspokoić.

Warto zatem zauważyć, że zabawka na biegunach może pełnić analogiczną rolę w przypadku dzieci starszych. Kołysanie się w przód i w tył pozwala im na oderwanie się od otoczenia i często na zapomnienie o dotykających ich nieprzyjemnych zdarzeniach.

Ale także rozwija…

Ale to nie jedyna zaleta bujania. Zabawki na biegunach wspomagają rozwój błędnika i uczą dzieci utrzymywania równowagi. Dodatkowo bujanie wspomaga rozwój motoryczny, gdyż czynność ta angażuje wiele partii mięśniowych.

Zwolennicy zabawek na biegunach przekonują również, że zabawki te maja pozytywny wpływ na kreatywność dziecka i uczą podejmowania prostych decyzji. Dziecko musi nauczyć się, jak jego ciało reaguje w różnych pozycjach i sytuacjach i podejmować spontaniczne i trafne decyzje, aby utrzymać równowagę i zachować komfort.

Konik odciąża rodziców

Nie bez znaczenia jest fakt, że zabawki na biegunach odciążają rodziców i umożliwiają dzieciom samodzielną zabawę. Ich atrakcyjność sprawia, że dzieci mogą zająć się zabawą przez dłuższy czas, a rodzice mają możliwość wykonania innych obowiązków lub po prostu zrelaksować się.

Elektroniczne zabawki na biegunach

Są odpowiedzią na potrzeby miłośników gadżetów elektronicznych. Łączą w sobie zalety zabawek tradycyjnych i nowoczesnych. Błyskają światełkami, odgrywają popularne melodie, dzięki czemu są jeszcze bardziej atrakcyjne dla maluchów. Połączenie bodźców wzrokowych i słuchowych z koniecznością utrzymywania równowagi, to dodatkowy trening dla dopiero rozwijającego się błędnika malucha.

Dzieci lubią zabawki na biegunach

Warto również pamiętać, że dzieciaki wprost uwielbiają zabawki na biegunach. Łatwo się o tym przekonać odwiedzając najbliższy plac zabaw i sprawdzając co cieszy się największą popularnością wśród najmłodszych. Nie będzie przesadnym stwierdzeniem, że poza huśtawką i zjeżdżalnią, uwagę przyciągną zwierzaki lub auta umocowane na sprężynach.

Dlatego, podczas najbliższej wizyty w sklepie z zabawkami, z całą pewnością warto rozważyć kupno ponadczasowego konika! Bo bujanie to naprawdę doskonała zabawa!

Źródło: Zabawkaiwyprawka.pl – Elektroniczna niania