Producenci zabawek edukacyjnych dla dzieci prześcigają się w projektowaniu coraz to nowych i lepszych zabawek, które niejednokrotnie są bardzo zaawansowane pod względem technologicznym. Jednak okazać się może, że zabawki proste w swojej konstrukcji mogą być równie ciekawe dla dzieci i dawać im wiele radości z zabawy, która jednocześnie pozwoli im zdobyć nowe umiejętności. Jaką więc zabawkę wybrać dla swojej pociechy, by dziecko było z niej zadowolone i jednocześnie mogło w pełni korzystać z jej edukacyjnych funkcji? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy wyborze zabawki, która pozwoli mu na nieskrępowaną zabawę oraz zachęci je do poznawania otaczającego je świata. Oto najczęściej spotykane w sklepach rodzaje zabawek edukacyjnych dla najmłodszych dzieci.

Sortery

Najbardziej prostą w swojej formie zabawką edukacyjną są tak zwane sortery, które mimo swojej prostoty dają dzieciom wiele radości i możliwości poznawania nowych kształtów i kolorów. Każdy z nas widział chyba taką zabawkę – może to być prostokątne pudełko lub kula, niekiedy także pojemnik o innym, bardziej fantazyjnym kształcie (zwierzątka lub jakiegoś przedmiotu). Zadaniem dziecka jest dopasowanie klocków do otworów w taki sposób, by wpadły one do wnętrza sortera. Bardziej zaawansowane zabawki tego typu wydają dźwięki, kiedy klocek przejdzie przez odpowiedni otwór.

Maskotki edukacyjne

interaktywna pszczolka little bird told me 1Ciekawą formą zabawek edukacyjnych są wykonane z bezpiecznego dla dziecka materiału zabawki edukacyjne, które popularnie nazywane są maskotkami edukacyjnymi. Wybierając taką zabawkę należy zwrócić uwagę, by była dobrze wykonana – wszystkie elementy zabawki powinny być dobrze ze sobą połączone. Nie może mieć ona także ostrych elementów. Warto wybierać te zabawki, które posiadają gryzaki, lusterka i wydają z siebie różne dźwięki. Przykładem takiej zabawki jest interaktywna pszczółka Little Bird Told Me – dostępna w sklepie www.babymama.pl – która dodatkowo posiada grzechotkę i reaguje na dotyk dziecka wydając zabawne odgłosy. Zabawka ta gra też kojącą kołysankę, co bardzo pomaga ukoić dziecko. Posiada ona także różne faktury materiału i jest wielokolorowa, co pozwala rozwijać zmysł wzroku i dotyku dziecka.

Interaktywne elektroniczne zabawki edukacyjne

Jak to już zostało wspomniane wielu producentów zabawek edukacyjnych zachęca rodziców do zakupienia swoich produktów umieszczając w nich nieraz bardzo zaawansowane technologie. Zabawki dla najmłodszych dzieci z reguły ułatwiają im poznawanie pierwszych słów, naukę rozpoznawania kształtów i kolorów, a także jakie dźwięki wydają poszczególne zwierzęta. Wybierając zabawkę, która „mówi” czy „śpiewa” należy przed dokonaniem zakupu sprawdzić jakość nagrania – lektor musi mieć miły głoś, ale o wiele ważniejsze jest to, aby nagranie było wyraźne, by dziecko mogło zrozumieć poszczególne słowa i powtórzyć je w prawidłowy sposób. Zabawki takie mają zamontowane wiele kolorowych światełek, które włączają się gdy dziecko wykona konkretną czynność. Takie zabawki posiadają wiele zalet – uczą dzieci pierwszych słów, zachęcają do zabawy, a także pozwalają na zrozumienie zasady przyczynowo-skutkowej, czyli tego, że po każdej akcji następuje jakaś reakcja.

Interaktywna pszczółka Little Bird Told Me – cena 119 PLN, www.babymama.pl