Dla prawidłowego rozwoju nastolatków niezbędna jest właściwa ilość snu. Wygodne warunki, czyli dobrze dobrane łóżko, to podstawa, aby młody człowiek był wypoczęty i mógł się uczyć, bawić oraz rozwijać pasje. Na rynku są dostępne różne rodzaje łóżek w rozpiętym przedziale cenowym, dzięki czemu można je dopasować do indywidualnych potrzeb. Chociaż ostateczną decyzję o zakupie nadal podejmują rodzice, nastolatek powinien uczestniczyć w wyborze. Czym powinno charakteryzować się łóżko dla nastolatka?

Co decyduje o tym, że łóżko jest wygodne?

Kwestia wygody jest priorytetem przy wyborze łóżka. Do wyboru są łóżka tradycyjne, tapczany, a także łóżka młodzieżowe piętrowe, jeżeli w jednym pokoju mieszkają dwie dorastające osoby. Komfort wiąże się między innymi z wyborem odpowiedniego materaca, ale w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na wielkość łóżka. Starsze dzieci potrzebują większych łóżek, ponieważ cały czas rosną, a w okresie dojrzewania wzrost jest szczególnie intensywny, dlatego łóżko młodzieżowe powinno mieć wymiary co najmniej 80 × 200 cm. Najczęściej proponowane warianty to 90 × 200 cm, a jeżeli tylko wielkość pokoju na to pozwala, warto zdecydować się na szersze modele, np. 120 × 200 cm. Młody człowiek w krótkim czasie osiągnie wzrost dorosłego człowieka, dlatego łóżko powinno zostać kupione z zapasem centymetrów, aby nie musiało być wymieniane w krótkim czasie. Poza tym im większe łóżko, tym większa wygoda. Ważna jest nie tylko długość, ale również szerokość. Równocześnie trzeba pamiętać, że wybór wiąże się z koniecznością uwzględnienia metrażu pokoju i jego ukształtowania. W przypadku niewielkich pomieszczeń konieczne jest szukanie optymalnych rozwiązań, aby zmieściło się łóżko i biurko oraz szafa lub inne niezbędne elementy wyposażenia.

Nowoczesne projekty łóżek młodzieżowych

Wygodne łóżko dla nastolatków powinno być również estetyczne i pasować do wystroju pokoju. Nowoczesne wersje, takie jak na stronie www.pinio.com.pl, charakteryzują się minimalistycznym stylem i wpływają na zachowanie harmonii we wnętrzu. Lekkie konstrukcje nie przytłaczają pomieszczenia, a jasne kolory pasują do różnorodnych stylów aranżacji. Są odpowiednie do małych i dużych pomieszczeń – należy po prostu wybrać łóżko o odpowiednich wymiarach. Liczy się też solidność wykonania, ponieważ łóżko będzie służyć przez długi czas. Atesty zgodne z polskimi i europejskimi normami mają potwierdzoną jakość. Nieustannie wśród propozycji dominują łóżka drewniane, a przy zakupie należy zawsze sprawdzać, jak wyglądają elementy łączeniowe i jakimi farbami są pomalowane.

Łóżka młodzieżowe z funkcjonalnymi rozwiązaniami

Komfort użytkowania łóżka jest najważniejszy i równocześnie trzeba wziąć pod uwagę trwałość, ale warto zwrócić uwagę, czy przypadkiem nie można skorzystać z dodatkowych funkcji. Polecaną propozycją są łóżka młodzieżowe z szufladami. Takie rozwiązanie może się przydać, aby schować pościel lub inne rzeczy. W ten sposób można zaoszczędzić nieco miejsca w pokoju.