Obecnie, posiadanie zmywarki nie jest już szczytem luksusu. Ułatwia życie, oszczędza czas, wodę i zmniejsza ilość konfliktów rodzinnych. Kiedy już nabędziemy to cudowne urządzenie, korzystamy z niego każdego dnia, dziękując jego wynalazcy. Co jednak, gdy nagle nasza kuchenna przyjaciółka odmówi posłuszeństwa?

Wizja piętrzących się brudnych naczyń po rodzinnym obiedzie jest przerażająca. To tak, jakby nagle kazano nam prać w rzece. Jak zatem dbać o zmywarkę, by służyła nam bezkonfliktowo długie lata? Jakie środki ułatwiające tę pielęgnację ma do zaoferowania chemia gospodarcza?

Czyszczenie filtrów

Filtr, to element, zbierający wszystkie większe brudy, zanieczyszczenia, tłuszcz, resztki z talerzy. Kiedy dojdzie do jego zapchania, może nam zalać całą kuchnię. Koniecznym jest zatem regularne oczyszczanie filtrów 3-4 razy w roku.

Mycie zmywarki

Raz na miesiąc lub dwa, powinniśmy poświęcić troszkę czasu na to, by odświeżyć naszą zmywarkę. Zacznijmy od puszczenia jej najdłuższego programu z najwyższej temperaturze, na pusto. By zwiększyć efektywność tego zabiegu, warto użyć tzw. czyścików. Są  one dostępne w formie tabletek lub płynów. Szeroki wybór oferuje tu chemia niemiecka.

Na koniec, musimy poświęcić chwilę na porządne umycie uszczelek oraz brzegów drzwiczek od wewnętrznej strony. Tam również zbiera się dużo brudu i niestety podczas zmywania, nie ma szans na to, by te elementy wyczyściły się samoistnie. Wystarczy miękka ściereczka z płynem do mycia naczyń i szczoteczka do zębów lub patyczki kosmetyczne do trudniej dostępnych miejsc.

Odświeżacze do zmywarki

Kiedy otwieramy zmywarkę, chcąc dopakować do niej naczynia, często uderza nas nieprzyjemny zapach. Same środki czystości mogą nie dać sobie z tym rady. Powieszony we wnętrzu urządzenia odświeżacz sprawi, że będziemy się mogli cieszyć zapachem przyjemnej świeżości.

Kamień

Osadzanie się kamienia na sprzęcie mającym kontakt z wodą, jest normalny. Nie zmienia to faktu, że powinniśmy się starać temu się zapobiegać. Jak podkreśla przedstawiciel firmy Europe Distribution Group, kamień może mieć negatywny wpływ na jakość działania zmywarki, a nawet przyczynić się do jej awarii. Kilka razy w roku zatem, trzeba użyć specjalnego środka odkamieniającego.

Płukanie naczyń

Przed włożeniem do zmywarki, wszystkie naczynia powinny być oczyszczone z resztek jedzenia, okruchów, pestek. Wystarczy zgarnąć je do kosza na śmieci, spłukać pod kranem. Nie wymaga to dużego poświęcenia z naszej strony, a ignorancja w tym temacie, może się skończyć zapchaniem filtra.

sol do zmywarki glanzmeister wydluza zywotnosc zmywarki

Odpowiednie ładowanie zmywarki

Pakując zmywarkę, zwróćmy uwagę na to, jak to robimy. Na górnej półce nie powinny się znaleźć żadne ciężkie rzeczy, garnki, patelnie, by jej nie obciążać. Na dole natomiast, pamiętajmy o tym, by naczynia nie zawadzały o pracujące śmigło.

Jeśli chodzi o środki do pielęgnacji, szeroką ofertę mają dystrybutorzy chemii niemieckiej (np. Europe Distribution Group – www.europedg.pl), a produkty zachodnie, cieszą się przecież dużym uznaniem. Nie zapominaj, że warto dbać o zmywarkę. Czas, który jej poświęcisz i tak się zwróci.