Retro od jakiegoś czasu znowu wraca na salony, a raczej w tym przypadku do łazienek. Nie ma co się dziwić, zawsze co jakiś czas, we wszystkim jest tak, że starsza moda wraca, żeby ponownie nieco namieszać w środowisku. Zazwyczaj ulega ona mniejszym lub większym modyfikacjom po to, żeby została dostosowana do dzisiejszych czasów. Ponieważ kanon piękna ulega ciągłym modyfikacjom i to co było modne kilka lat temu dzisiaj już odchodzi do lamusa po to, żeby zrobić miejsce dla czegoś całkowicie innego. Wystarczy popatrzeć na to jak prezentowały się gwiazdy 10, czy 20 lat temu. Myślę, że dla wielu mógłby być to szok, chociaż zdarzają się już w dzisiejszych czasach, że mody z tamtych lat wracają, jednak tak jak pisałem wcześniej nie wyglądają one w taki sam sposób.

Ponieważ konsumenci są kapryśnym gatunkiem ludzi i żeby im coś pasowało nie może to być zwykły odgrzewany kotlet, trzeba to odpowiednio przyszykować w taki sposób, żeby mieli oni poczucie, że dostają całkowicie nowy produkt, inspirowany czymś co już kiedyś było, ale tylko inspirowany, nie skopiowany żywcem. Tego akurat konsumenci bardzo nie lubią, wtedy mają wrażenie, że są traktowani niepoważnie, wręcz z góry. To samo tyczy się łazienek, inaczej się patrzy na łazienkę z czasów PRL’u, a inaczej na łazienkę z elementami PRL’u. Pierwsza będzie postrzegana jako stara, brzydka i ogólnie mało estetyczna, zaś druga może być naprawdę ciekawym i interesującym widokiem, którym będzie można się zachwycić i usłyszeć przy tym komplement od swoich gości za tak ładne i niecodzienne wykonanie.

Dlatego styl retro jest stylem dosyć specyficznym i trzeba umieć ugryźć ten temat. Jednak trendy w aranżacji wnętrz nie zmieniają się, aż tak błyskawicznie jak ma się to w przypadku mody. Dlatego jest tutaj większa dowolność i jest o tyle łatwiej, że śledzenie najnowszych trendów nie wymaga, aż tyle skupienia i pracy. Mimo wszystko nadal nie jest to takie proste, jakby wielu mogłoby się wydawać.

Odpowiednie dobranie kolorów i połączenie nowoczesności z czymś z poprzedniej epoki jest nie lada wyczynem dla projektanta. Jeżeli chodzi o projektowanie łazienek w stylu retro, a dokładniej podłogi w łazience dobrym i gustownym wyjściem jest zastosowanie płytek szachownicy, które dobrze oddadzą styl, który był prezentowany w połowie dwudziestego wieku. Będąc ciągle w temacie kompozycji z tych lat w przypadku urządzeń sanitarnych warto zaprojektować armaturę tak, aby przypominała swoim wyglądem proste bryły. Odda to tym samym prostotę tamtych czasów i minimalizm dwudziestego pierwszego wieku. Dzięki takiemu połączeniu oba okresy będą ze sobą idealnie współgrały. Poza tym, można również zastosować lekkie skosy na brzegach armatury łazienkowej. Dzięki temu zyskamy powiew świeżości, trzymając się cały czas dawnego kanonu, którym się inspirujemy. Retro nie jest prostym stylem, ale potrafi być naprawdę oszałamiający. A Wy co sądzicie o takim stylu? Jesteście jego zwolennikami, czy jednak wolicie innego rodzaju wariacje? 

Artykuł oparto o informacje zawarte w serwisie TwojeWnętrza.net / Kategoria: Aranżacja łazienki.