Marzy Ci się ogromna wanna, w której będziesz mógł lub mogła wylegiwać się całymi godzinami po ciężkim dniu w pracy? Mimo to wiesz, że to marzenia, których nie uda się spełnić, bo powierzchnia funkcjonalna Twojej łazienki nie pomieści wanny? Musisz więc zdecydować się na kabinę prysznicową – i tu pojawia się problem. Miałaś wymarzoną wannę, ale nie masz pojęcia, którą kabinę prysznicową wybrać, a jest ich na rynku prawdziwe zatrzęsienie, które przyprawia Cię o ból głowy. Nie musisz się już martwić – w poniższym akapicie przedstawimy najpopularniejsze modele kabin prysznicowych i podpowiemy, którą najlepiej wybrać.

Kabiny prysznicowe – popularne rodzaje

Zastanawiasz się jaką kabinę prysznicową wybrać do łazienki? W dzisiejszych czasach wybór jest naprawdę ogromny. Kabiny prysznicowe rozróżniamy ze względu na kilka podstawowych elementów:

  • brodzik lub jego brak,
  • kształt brodzika,
  • sposób montażu w łazience,
  • sposób otwierania i rodzaj drzwi,
  • materiał, z którego zostały wykonane.

Kabiny prysznicowe z brodzikiem umieszczone są około 10-15 centymetrów ponad poziomem podłogi (przeciętna wysokość brodzika), kabiny pozbawione brodzika (tak zwane „walk-in”) mieszczą się na tym samym poziomie, co podłoga i muszą mieć specjalnie wyprofilowane podłoże, by woda spływała do odpływu.

Nowoczesne kabiny prysznicowe z brodzikiem

Nowoczesne kabiny prysznicowe z brodzikiem budowane są najczęściej na planie kwadratu o wymiarach 90×90 lub 70×70 cm (dla niewymiarowych łazienek stosuje się również asymetryczne warianty 70×90, wersje budowane na planie koła lub półkola). Cała kabina, łącznie z brodzikiem, liczy około 200 centymetrów wysokości. Nowoczesne kabiny prysznicowe z brodzikiem montuje się najczęściej w narożniku łazienki, co pozwala zaoszczędzić miejsce. W większych łazienkach kabinę prysznicową z brodzikiem można zainstalować równie dobrze na środku pomieszczenia lub przy jednej ze ścian. Wszystko tak naprawdę zależy od Państwa indywidualnych preferencji i rozmiaru łazienki.

Tanie kabiny prysznicowe z brodzikiem – rodzaje drzwi

Wybierając kabinę prysznicową, musimy też zastanowić się, jaki rodzaj drzwi będzie dla nas najbardziej odpowiedni. W mniejszych łazienkach sprawdzą się drzwi przesuwane lub otwierane do środka, z kolei drzwi otwierane na zewnątrz potrzebują więcej miejsca między prysznicem a przeciwległą ścianą, by o nic nie zawadzały. Przed wyborem kabiny prysznicowej warto zmierzyć dokładnie wszystkie wymiary naszej łazienki.