Urządzenie łazienki, która będzie estetyczna i funkcjonalna, nie musi być wcale trudne. Zdaniem projektantów wnętrz wystarczy jedynie pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Jakich? O to zapytaliśmy Macieja Balcerka z warszawskiej agencji architektonicznej Perfect Space.

Kształt pomieszczenia, jego wielkość, usytuowanie drzwi, obecność okna, tryb życia domowników… Długo można wymieniać elementy, które mają istotny wpływ na ostateczny wygląd łazienki. Na szczęście nawet pomieszczenie o stosunkowo małym metrażu może zapierać dech w piersiach – wystarczy je tylko odpowiednio urządzić. Jak sprawić, żeby wnętrze naszej łazienki było funkcjonalne, estetyczne i zarazem oryginalne? Pomysłów i możliwości aranżacyjnych nie brakuje!

aranzacja lazienki w minimlaistycznym stylu w kolorze bialym

Połyskujące powierzchnie

Lśniące powierzchnie to jeden z głównych sprzymierzeńców projektantów wnętrz. Powód jest prosty – odbijają one światło, dzięki czemu pomieszczenie rozświetla się i zyskuje optycznie na wielkości. Dlatego warto śmiało stawiać na chrom, błyszczące płytki, szklane mozaiki czy duże lustra. Dobrym pomysłem są też białe ściany – nie od dziś wiadomo, że jasne kolory skutecznie powiększają przestrzeń. Uwaga: zbyt duże nagromadzenie barw może wywoływać chaos aranżacyjny. Dlatego kolorowe kosmetyki i środki czystości warto przechowywać w jednobarwnych pojemnikach.

– Same płytki to jedno, ale niemniej ważny jest dobór koloru fug. Fuga w kontrastowej tonacji kolorystycznej udanie wyeksponuje ciekawy układ glazury czy terakoty, natomiast taka w zbliżonym kolorze wywoła efekt harmonii i jednolitej przestrzeni – ostrzega Maciej Balcerek z warszawskiej agencji architektonicznej Perfect Space. – Generalnie płytki najlepiej układać bez widocznych odstępów i fug, gdyż gładka powierzchnia sprawia, że przestrzeń wydaje się zdecydowanie większa.

bialo czarna lazienka to klasyk ktory zawsze bedzie sie podobal 0

Projektant wnętrz pod prysznicem

Z eleganckimi łazienkami kojarzą się przeważnie obszerne wanny wolnostojące. Tymczasem niemniej efektownie prezentują się szklane prysznice bezbrodzikowe. Kabiny bez brodzika to idealne rozwiązanie dla miłośników minimalizmu – są niezwykle dyskretne, a przy okazji eliminują niebezpieczeństwo potknięcia się, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku dzieci, osób starszych lub niepełnosprawnych.

– Kabiny bezbrodzikowe prezentują się nowocześnie, estetycznie i lekko. Problem w tym, że ze względu na ograniczenia budowlane nie zawsze można je zamontować. Trudności te dotyczą zwłaszcza bloków i mieszkań o zbyt cienkich stropach. Warstwy podłogowe łazienki muszą się bowiem charakteryzować na tyle dużą grubością, by rura łącząca syfon z pionem kanalizacyjnym miała odpowiedni spadek. Bez tego nie ma mowy o prawidłowym spływie wody z prysznica – zauważa Maciej Balcerek. – Generalnie montaż kabiny bez brodzika wiąże się ze skuwaniem płytek, drążeniem w podłodze i wyrównywaniem poziomu podłogi w całej łazience, więc najlepiej uwzględnić go już na etapie projektu.

estetyczna i funkcjonalna lazienka z roznymi fakturami plytek szare cegielki bialo czarna szachownica i plytki imitujace drewno

Ciasne, ale własne

Maciej Balcerek podkreśla, że kluczem do udanego projektu jest… personalizacja wnętrza: – Najnowsze trendy rodem z czasopism i portali wnętrzarskich to jedno, ale pamiętajmy, że łazienka to prywatna strefa komfortu, więc jej wystrój powinien być przede wszystkim bliski naszym gustom. Dlatego koniecznie wyraźmy swoją osobowość, np. poprzez dobór odpowiednich dodatków.