Wokół płyt indukcyjnych przez lata narosło wiele mitów. Jednym z nich jest twierdzenie, że płyta indukcyjna jest niebezpieczna dla naszego zdrowia. Takie myślenie wynika głównie ze specyfiki działania samej płyty indukcyjnej, która włączona wytwarza w obrębie pól grzewczych pole magnetyczne. Pole to w dużym natężeniu może być bowiem niebezpieczne dla organizmu człowieka. Czy płyta indukcyjna jest więc bezpieczna? Sprawdźmy to!

Płyta indukcyjna i wytwarzane przez nią pole magnetyczne

Na wstępie należy zaznaczyć, że nie ma wiarygodnych dowodów potwierdzających szkodliwość płyty indukcyjnej. Wytwarzane przez nią pole magnetyczne nie posiada bowiem tak dużego natężenia, by mogło stworzyć realne zagrożenie dla organizmu ludzkiego. Płyta indukcyjna nie jest także jednym urządzeniem w naszym najbliższym otoczeniu, które wytwarza takie pole. Mamy z nim bowiem do czynienia także w przypadku telefonów komórkowych, czy popularnej mikrofali.

Zakresy częstotliwości, w jakich pracują wszystkie urządzenia domowe, w tym także płyty indukcyjne, nie są szkodliwe dla człowieka. Warto jednak wiedzieć, że nie zaleca się korzystania ani przebywania w pobliżu włączonej płyty indukcyjnej osobom posiadającym wszczepiony rozrusznik serca lub noszącym aparat słuchowy, gdyż wytwarzane przez nią pole magnetyczne może zakłócać pracę tych urządzeń.

Zasady bezpiecznego użytkowania płyty indukcyjnej

Mając w swoim domu płytę indukcyjną warto jednak zachować ostrożność i stosować się do zaleceń producenta odnośnie codziennego jej użytkowania. Popularne urządzenia tego typu, np. płyta indukcyjna Bosch, wytwarzają bowiem pole magnetyczne, które działa na przestrzeni ok. 2-3 cm ponad samym polem grzewczym.

Nie powinniśmy więc nisko pochylać się nad włączoną płytą ani kłaść na niej kart pamięci, kart płatniczych i innych urządzeń, które mogą zostać przez urządzenie rozmagnesowane. Nie należy także uruchamiać płyty bez postawionych na niej naczyń oraz zawsze pamiętać o jej wyłączeniu, kiedy zakończyliśmy już gotowanie. Przestrzeganie tych kilku bardzo prostych zasad sprawi, że płyta indukcyjna będzie urządzeniem całkowicie bezpiecznym i nieszkodliwym.

Sprawdzona i bezpieczna płyta indukcyjna Bosch

Jeśli szczególnie zależy nam na bezpieczeństwie codziennego użytkowania płyty indukcyjnej, warto także zainwestować w markowe urządzenie od znanego i cenionego producenta, np. niemieckiej marki Bosch. Płyta indukcyjna Bosch to bowiem gwarancja nie tylko wysokiej funkcjonalności, ale przede wszystkim bezpieczeństwa użytkowania.

Płyta indukcyjna Bosch nie wytwarza bowiem pola magnetycznego dopóki nie postawimy na niej naczynia do gotowania. W trakcie przygotowywania potraw samo pole skupia się natomiast wokół garnka i nie wykracza poza jego obręb. Płyta indukcyjna Bosch w Neonet.pl, np. modele BOSCH PIF651FC1E i BOSCH PXX675DC1E, posiada także praktyczną blokadę panelu, która uniemożliwia uruchomienie płyty przez dzieci, którą to funkcję docenią szczególnie rodzice dbający o bezpieczeństwo najmłodszych domowników.