Ostatnie dane są zatrważające – coraz mniej młodych ludzi rezygnuje z myśli o założeniu rodziny i posiadania potomstwa. Dlaczego? Przyczyn można wskazać co najmniej kilka. Dziś o dziecku myśli się zdecydowanie później niż w przeszłości, co wyraźnie odbija się na przyroście naturalnym w Polsce. Oto kilka przyczyn późnej decyzji o posiadaniu potomstwa.

Osoby w wieku od 20-29 coraz rzadziej chcą mieć w tym czasie dzieci. Choć deklarują chęć założenia rodziny, to o potomstwie poważnie zaczynają myśleć po ukończeniu 30. roku życia, a czasem nawet i później. Co się do tego przyczyniło? Dlaczego młodzi Polacy tak późno chcą mieć dzieci?

Ważniejsza kariera

To już w zasadzie znak czasów – młodzi ludzie na pierwszym miejscu stawiają na rozwój swojej kariery zawodowej. Dopiero zdobycie posady, dającej pewny zarobek, skłania Polaków do podjęcia decyzji o powiększeniu rodziny. Z jednej strony tego typu podejście jest godne pochwały, wszak wykazuje się tu postawa wręcz odpowiedzialna, ale z drugiej strony, robienie kariery trwa u nas zdecydowanie zbyt długo. 

Wcześniej studia!

Coraz więcej młodych Polaków po ukończeniu szkoły wybiera się na studia. 5 lat spędzone na uczelni to przedłużenie swojej młodości. Zanim więc zaczynamy budować swoją karierę, w najlepszym (z punktu widzenia biologicznego) momencie na poczęcie dziecka, koncentrujemy się na nauce. Niestety, ale dziecko wydaje się obecnie być traktowane jako „kula u nogi” i synonim braku rozwoju, który zadecyduje o naszej przyszłości.

Obawa, przed utratą stanowiska

Mamy już wykształcenie, zdobyliśmy dobrą pracę, co więc stoi na przeszkodzie, by zdecydować się na dziecko? Konkurencja. Niestety, ale młode mamy nie są zbyt dobrze chronione przez swoich pracodawców. Ewentualna ciąża bardzo często oznacza brak etatu po powrocie z urlopu macierzyńskiego. Młode kobiety nie chcą dzieci, bo boją się o swoją sytuację materialną.

Wieczna młodość

Decyzja o dziecku to oczywiście ogromna odpowiedzialność. Młodzi Polacy często nie chcą z własnej woli podejmować się tak ważnego przedsięwzięcia. Jak sami mówią, nie są po prostu na to gotowi. Wolą za to nadal cieszyć się młodością i życiem bez większych obowiązków.

Mentalność

Jak już zostało wspomniane, dziś dziecko w młodym wieku nie jest zbyt dobrze postrzegane przez ludzi. Kobiety nie chcą posiadać zbyt szybko potomstwa, by nie zostać wykluczoną ze społecznego obiegu. Młoda mama nie chodzi na imprezy, nie ma czasu na spotkania ze znajomymi, nie pracuje i nie uczy się. Pomijając fakt, że prawdy w tym niewiele, Polacy po prostu myślą w ten sposób i choćby dlatego nie chcą mieć dzieci w młodym wieku.

Zdecyduj się na dziecko!

Są jednak wśród młodych Polaków szczęśliwi rodzice, którzy namawiają swoich rówieśników do zakładania i powiększania rodzin. Kiedy jak nie teraz? – pytają. Myślicie ze swoim partnerem o dziecku? Przygotujcie się dobre do roli rodziców. Ustalcie, kiedy najlepiej począć potomka (pomocny będzie tu m.in. Internet: dni płodne – dzieci.pl). Młody rodzic, to rodzic energiczny i pełen werwy!

W. Chentkiewicz