Puzzle to wyjątkowa zabawka – banalnie proste reguły, intelektualne wyzwanie i radość z ukończenia obrazka sprawiły, że dla wielu rodzin układanie puzzli to niemalże rytuał, powtarzany wieczorami. Jednak to nie rozrywka jest w puzzlach najwspanialszą zaletą: to zabawa wszechstronnie rozwijająca umiejętności dziecka!

Czego uczą puzzle?

Gdy w 1763 roku John Spilsbury wpadł na pomysł, by pociąć mapę wzdłuż granic państw i w przy ponownym składaniu w całość uczyć swoich uczniów geografii z pewnością nie podejrzewał, że ten prosty pomysł osiągnie tak wielki sukces. W późniejszym czasie puzzle zmieniły swoją postać, stając się pociętymi na podobne kawałki obrazkami – i to ta forma jest dzisiaj puzzlowym standardem.

Puzzle rozwijają dziecko na wielu płaszczyznach. Już od najmłodszych lat warto podsuwać maluszkowi pierwsze puzzle – badania wskazują, że dzieci bawiące się puzzlami szybciej uczą się czytać, a układanie puzzli może pomóc zapobiec i łagodzić dysleksję. Dodatkowo puzzle uczą koncentracji i cierpliwości, co przyda się w przedszkolu i szkole.

Puzzle to także nauka spostrzegawczości, kreatywności i co ciekawe – koordynacji oko-ręka. Dziecko układające puzzle szybko uczy się również orientacji w przestrzeni i rozwija wyobraźnię przestrzenną. Wystarczy poobserwować nieco starsze dzieci, które potrafią w czasie układania puzzli umieszczać pojedyncze elementy „zawieszone” w próżni wiedząc, że to tu powinny się w ramach obrazka pojawić.

Jak zainteresować dziecko puzzlami?

Aby sprawdzić, czy dziecko będzie chciało bawić się puzzlami, warto przeprowadzić małą próbną zabawę. Usiądźcie razem i przeglądajcie czasopisma. Gdy dziecko zainteresuje się którymś z obrazków wytnijcie go i potnijcie na kilka części – i spróbujcie razem ułożyć. Jeśli dziecko się zainteresuje, czas wybrać się na zakupy. W przeciwnym wypadku lepiej odczekać jeszcze trochę, niż na siłę próbować pobudzić ciekawość.

Podczas wybierania wzoru puzzli kieruj się zainteresowaniami dziecka i informacjami producenta odnośnie sugerowanego wieku. Jeśli nie możesz znaleźć tego idealnego wzoru, możesz zamówić puzzle z nadrukiem: http://sklep.drukpolska.pl/product/puzzle_A3 . Taki wariant nie tylko pozwoli Wam wybrać Ten Idealny obrazek, ale będzie dla dziecka miał szczególne znaczenie – w końcu to zabawka, której nie ma nikt inny!

Puzzle – zabawa dla całej rodziny

Ogromnie ważne jest, byście układali puzzle razem. Bądź w pobliżu, pomagaj, wskazuj i doradzaj – ale nie zastępuj dziecka w czasie zabawy. Gdy maluch podrośnie i będzie w stanie układać puzzle z większą liczbą elementów z pewnością doceni możliwość współpracy i wspólne spędzanie czasu.

Puzzle można nabyć w Drukarni Drukpolska
ul. Sprzeczna 9
62-002 Suchy Las
Tel. 728 708 377
mail: info@drukpolska.pl
www.drukpolska.pl