Każdy rodzic najbardziej na świecie pragnie, by jego dziecko było zdrowe. Już począwszy od czasu ciąży, po moment narodzin i tak już cały czas. Jednak należy liczyć się z tym, że dziecko może zachorować, ulec wypadkowi – a wówczas pobyt w szpitalu będzie konieczny. Na taką okoliczność trudno się przygotować, jednak jeśli czeka was planowany zabieg w szpitalu, zadbaj o to, by dziecko wcześniej przygotować.

Nie możesz wymagać od dziecka braku strachu, w końcu nawet dorosły idąc do szpitala odczuwa lęk i niepokój, możesz jednak zapoznać je z tym, co może go w szpitalu czekać.

Jak przygotować dziecko na pobyt w szpitalu?

Przede wszystkim dostosuj informacje do jego wieku, jeśli jest to niemowlę – twoje tłumaczenia nic nie dadzą. Możesz być dla malca wsparciem, przytulać go i głaskać. Starszemu maluchowi wytłumacz tyle, ile musisz. Nie zapomnij powiedzieć, że będziesz tam z nim!

Kilkulatkowi możesz już wytłumaczyć w miarę szczegółowo, ile czasu tam będziecie, po co idziecie i w jaki sposób ma mu to pomóc.

Jak się przygotować na pobyt z dzieckiem w szpitalu?

Przede wszystkim opanuj się. Nie możecie pokazać dziecku, jak bardzo się boicie. Ono musi czuć się bezpieczne w każdej sytuacji i bez wyjątku musi wiedzieć, że może na tobie polegać. Pakując się do szpitala weź pod uwagę czas przebywania tam i zapas zabawek, książek i kolorowanek. Pamiętaj, że w salach nie ma telewizora, jeśli masz taką potrzebę, weź ze sobą laptopa lub tablet, by w krytycznej sytuacji totalnego znudzenia malucha – puścić mu ulubioną bajkę.

Dowiedz się również, czy przysługuje ci łóżko, jeśli nie, zaopatrz się w łóżko polowe lub dmuchany materac i koniecznie śpiwór. Weź również ze sobą kubek, sztućce, drobne monety i zapas pieniędzy. W niektórych szpitalach jest możliwość zamawiania obiadów z firm cateringowych dostarczających posiłki dla szpitala, na niektórych oddziałach są lodówki i czajniki do dyspozycji rodziców. Musisz być jednak przygotowana na to, że kawę będziesz piła z automatu, a jedzenie dowiezie ci kierowca z pizzerii.

Na każdym oddziale jest regulamin, co chory powinien ze sobą zabrać oprócz piżamki, środków higieny osobistej czy szczoteczki do zębów.

Mów dziecku prawdę

Nie okłamuj swego dziecka, jeśli przewidywane są dla niego bolesne zabiegi, wytłumacz mu, że jest to konieczne, ale po chwili przyjdzie ulga. Możesz obiecać mu prezent za dzielność i odwagę i nawet jeśli maluch będzie płakał i nie chciał współpracować – daj mu ten prezent. To było dla niego naprawdę stresujące.

Dobrym wyborem będą tu książki o tematyce szpitalnej, polskie wydawnictwa mają takie w swoich ofertach. Możesz sięgnąć też po terapeutyczne bajki czy seriale dla dzieci.