Zdarza się, że łazienki w naszych domach pozbawione są okien lub mają tylko jedno niewielkie okienko, wpuszczające bardzo mało światła, dodatkowo przesłonięte zasłonką, zapewniającą poczucie intymności. Z tego powodu są to wnętrza często niedoświetlone, wymagające odpowiednich zabiegów aranżacyjnych, mających na celu ich rozjaśnienie. Dodatkowo powierzchnia łazienki zazwyczaj ograniczana jest do niezbędnego minimum, zwłaszcza w przypadku małych mieszkań. Zobacz, co możesz zrobić, jeśli twoja łazienka jest ciasna, ciemna i źle oświetlona.

Za mało światła? Pora na zmianę oświetlenia!

Jeśli twoja łazienka pozbawiona jest okna lub ilość dostającego się do niej światła naturalnego jest niewielka z powodu malutkiego okienka, warto dobrze zastanowić się nad prawidłowym oświetleniem. Standardowe zestawienie jednej lampy wiszącej i kinkietów po dwóch stronach lustra może nie być wystarczające. Jeśli masz trudności w przeprowadzeniu podstawowych zabiegów kosmetycznych ze względu na panujący w pomieszczeniu półmrok, to znak, że pora na udoskonalenie oświetlenia.

3 jak rozjasnic wnetrze domifikacje

Oczywiście podstawowym źródłem światła nadal będzie lampa sufitowa – jest to pierwsza lampa, którą zapalamy, wchodząc do pomieszczenia. Pozwala komfortowo poruszać się po łazience, skorzystać z toalety czy posprzątać pomieszczenie. W przypadku podłużnej łazienki warto wybrać lampę zaopatrzoną w kilka reflektorów, których światło skierować możemy w skrajne miejsca, skutecznie je doświetlając. Jednak w celu zapewnienia wygody podczas precyzyjnych czynności, takich jak wykonywanie makijażu lub golenie, lampa sufitowa nie będzie wystarczająca – konieczne jest zamontowanie oświetlenia miejscowego.

Standardem stało się już montowanie kinkietów po dwóch stronach lustra, wiszącego nad umywalką. Rzadko stosowane jest natomiast doświetlenie strefy kąpielowej. Warto rozważyć takie rozwiązanie. Oświetlenie wanny lub kabiny prysznicowej nie musi być mocne – wystarczające będzie delikatne, rozproszone światło, które nie tylko uczyni kąpiel wygodniejszą, ale także wprowadzi przyjemny, relaksujący nastrój.

Kolorystyka rozjaśniająca wnętrze

Ciemna łazienka o niewielkim metrażu zyska wiele wskutek odpowiedniego dobrania kolorów. Zdecydowanie warto postawić na barwy jasne. Nie musi być to jednak klasyczna biel – dobrze sprawdzą się błękity, jasne szarości, pastelowe odcienie różu czy fioletu. Unikać należy natomiast czerni, ciemnych szarości oraz intensywnych, nasyconych kolorów.

Kilka trików optycznie zmieniających pomieszczenie

Sprytnym sposobem na optyczne powiększenie łazienki jest zamontowanie kilku luster. Będą one miały przede wszystkim znaczenie dekoracyjne. Wnętrze odbijające się w ich taflach ulegnie zwielokrotnieniu i pogłębieniu – dzięki temu w naszych oczach wydawać się będzie znacznie większe niż jest w rzeczywistości.

3 jak rozjasnic wnetrze 3 domifikacje

Dobierając wyposażenie pomieszczenia, warto postawić na meble jasne, o połyskliwej powierzchni. Odbijając światło, dodatkowo rozjaśnią wnętrze. Można rozważyć także zakup urządzeń sanitarnych ze szkła. Szklana umywalka doda wnętrzu lekkości, podobnie jak przejrzysta szyba osłaniająca kabinę prysznicową.

Mała, ciemna łazienka wymaga prawidłowego oświetlenia oraz zastosowania jasnych kolorów. Warto wypróbować także sprawdzone sposoby aranżacyjne, takie jak powieszenie kilku luster czy zastąpienie ceramiki szkłem.