Gdzie powinna stać pralka? Odpowiedź na to pytanie wydaje się raczej oczywista – w łazience. Nic bardziej mylnego! Polacy coraz częściej decydują się na alternatywne rozwiązanie i umieszczają swoje pralki w kuchniach. Jak na kwestię lokalizacji pralki w mieszkaniu zapatruje się profesjonalny architekt wnętrz?

Gdzie ustawić pralkę? W łazience, kuchni albo w pomieszczeniu gospodarczym? Pralka w kuchni na pierwszy rzut oka może wydawać się nieco zaskakującym pomysłem, ale wbrew pozorom takie rozwiązanie jest praktyczne i wygodne, jeżeli chcemy zaoszczędzić miejsce w niewielkiej łazience. Generalnie lokalizacja pralki zależy w dużym stopniu od tego, jaką ilością wolnego miejsca dysponujemy, choć przy podejmowaniu decyzji warto wziąć też pod uwagę nasze nawyki i sposób prowadzenia przez nas gospodarstwa domowego. Rzecz jasna najwygodniejszą opcją jest specjalne, oddzielne pomieszczenie z pralką, suszarką i umywalką, czyli tzw. pralnia, ale mało kto może sobie pozwolić na podobny komfort.

gdzie umiescic pralke architekt wnetrz podpowiada pralka w garderobie

Architekt wnętrz o pralce w kuchni

Czemu warto wstawić pralkę do kuchni? Wiele osób zwyczajnie lubi mieć wszystkie sprzęty AGD w jednym miejscu, bo w ten sposób mogą łatwo nadzorować pracę pralki w trakcie przygotowywania posiłków. Trzeba jednak liczyć się z tym, że drgania z pralki mogą doprowadzić do uszkodzenia mebli kuchennych. Części osób może przeszkadzać też charakterystyczny zapach świeżego prania w otoczeniu kuchennym, a także hałas towarzyszący pracy urządzenia. Kolejny problem stanowi nadmierna wilgoć, bo zwiększa zagrożenie wystąpienia pleśni i uciążliwych grzybów. Uwaga: wybierając miejsce na pralkę, należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej powierzchni manewrowej, gdyż inaczej możemy mieć problem z otwieraniem drzwiczek oraz wygodnym wkładaniem i wyjmowaniem prania.

gdzie umiescic pralke architekt wnetrz podpowiada pralka w pomieszczeniu gospodarczym

– W pobliżu pralki powinna znajdować się półka z niezbędnymi detergentami. Wygospodarowanie oddzielnego regału jest konieczne, bo tego typu chemii gospodarczej nie należy trzymać razem z produktami spożywczymi – ostrzega Maciej Balcerek z warszawskiej agencji architektonicznej Perfect Space. – Wokół pralki musi się też znaleźć nieco wolnej przestrzeni, żeby przy wirowaniu nie uderzała o sąsiednie elementy.

Gdzie pralek sześć…

Jak zaznaczają architekci wnętrz, eksmisja pralki do kuchni to jeden ze sposobów na zyskanie dodatkowego miejsca w łazience i realizację marzeń o dużej wannie. Co prawda pralka rzadko pasuje do aranżacji kuchni, ale można ją stosunkowo łatwo ukryć, przysłonić lub zabudować. Trzeba jednak liczyć się z tym, że pralki otwierane od góry, choć zajmują mniej miejsca, są trudniejsze do zabudowania (w ich przypadku schowanie pod blatem nie wchodzi w rachubę).

gdzie umiescic pralke architekt wnetrz podpowiada pralka w zabudownie sciennej

– Na rynku dostępne są specjalne pralki do zabudowy, które pracują o wiele ciszej niż urządzenia tradycyjne, a swoimi gabarytami dostosowane są do standardu zabudowy kuchennej – zauważa Maciej Balcerek. – Modele do zabudowy są jednak przeważnie sporo droższe od tradycyjnych.

Podsumowując, wstawienie pralki do kuchni stanowi bardzo dobry sposób na zwiększenie komfortu użytkowego łazienki oraz podwyższenie jej estetyki. Zdaniem architekta wnętrz nie trzeba bać się, że pralka popsuje estetykę kuchni, gdyż zawsze można ją obudować lub w inny sposób ukryć, dzięki czemu stanie się niewidoczna dla gości i domowników.

gdzie umiescic pralke architekt wnetrz podpowiada pralka w zabudownie szafkowej