Gotowy projekt kuchni wydaje się być rozwiązaniem idealnym przy urządzaniu własnego mieszkania. Profesjonalista przygotuje projekt odpowiadający Twoim potrzebom estetycznym, zadba o zachowanie norm bezpieczeństwa i zasad sztuki budowlanej. Końcowy efekt może jednak nie być dla Ciebie wygodny – warto więc zawczasu sprawdzić, czy gotowy projekt kuchni pasuje do Twojego stylu życia.

Styl życia domowników

Podstawą w ocenie projektu kuchni powinno być wyobrażenie sobie, jak taką kuchnie użytkowałabyć w codziennym życiu. Zastanów się, jak wiele czasu spędzasz w kuchni, czy domownicy Ci pomagają, czy podczas gotowania chcesz mieć możliwość przebywania z innymi domownikami – czy też wolisz odgrodzić się od innych, niepodzielnie rządząc w swoim królewstwie. Każde z tych pytań powinno pomóc Ci stworzyć w głowie wizję, jaka forma kuchni będzie dla Ciebie najlepsza – i swoją wizję skonfrontuj z projektem – czy ten gotowy projekt kuchni jest Twoim wyśnionym?

Instalacje i urządzenia AGD

Sprawdź, jakie urządzenia AGD przewiduje projekt kuchni i ile dodatkowych gniazdek zostało zaprojektowanych. Dokładnie przelicz, ile urządzeń na pewno będziesz miała, ile sztuk małego AGD dodasz na blat roboczy na stałe, a ile urządzeń będzie podłączanych okazjonalnie – zdziwisz się, jak wiele gniazdek w kuchni będzie potrzebnych!

10 najczestszych bledow w projektowaniu kuchni

Zadbaj przy tym, by projektant wiedział, czy w kuchni znajdzie się krajalnica, ekspres do kawy, mikrofalówka, frytownica i inne urządzenia, które będą stały w jednym, niezmiennym miejscu – gotowy projekt kuchni powinien je uwzględniać. Nie licz na to, że już do gotowej kuchni wstawisz sprzęt AGD i nadal będzie miejsce do pracy i przygotwywania posiłków!

Jak często robisz zakupy?

Kuchnie minimalistyczne są projektowane dla ludzi, którzy robią zakupy w drodze z pracy, i niczego nie przechowują. Jeśli jednak jesteś fanką dużych niedzielnych zakupów, chomikujesz lub przygotowujesz przetwory, powinnaś zgłosić to projektantowi, by przygotował zapas miejsca na słoiki, pudełka, konserwy i wszystko, co na co dzień chciałabyś mieć pod ręką. Ma to wpływ zarówno na wielkość i rodzaj montowanych w kuchni szafek, ale też na wielkość lodówki i rozplanowanie poszczególnych mebli w projekcie kuchni.

Czy mieścisz się w normach?

Gotowy projekt kuchni najprawdopodobniej nie będzie dopasowany do Twojego wzrostu. Konkretne normy określają typową wysokość blatu roboczego, wysokość linii wzroku oraz wysokość zawieszenia szafek wiszących. Jeśli jednak jesteś drobna, wyjątkowo wysoka lub leworęczna, gotowy projekt kuchni musi to uwzględniać. Jeśli mimo niewielkiego wzrostu zdecydujesz się na typowe rozmiary, licz się z tym, że w kuchni pojawi się dodatkowy mebel – podest/2-stopniowa drabinka, które umożliwią Ci korzystanie z kuchni.

ergonomia w kuchni

Wpływ leworęczności na meblowanie kuchni może wydawać się znikomy, jednak dla osób leworęcznych odwrócone są wszystkie zasady ergonomii w kuchni, w tym zasada trójkąta roboczego. Koniecznie poinformuj projektanta, o czym ma pamiętać przy tworzeniu projektu kuchni.