Lustro to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia łazienki. Warto zwrócić uwagę na jego wielkość, kształt, ramę oraz sposób oświetlenia. Zobacz, jak wybrać idealne lustro, które będzie praktyczne i estetyczne.

Lustro czy szafka lustrzana?

Planując zakup lustra łazienkowego, staniemy przed wyborem: czy kupić zwykłe lustro do powieszenia na ścianie, czy też taflę wbudowaną w drzwiczki wiszącej szafki łazienkowej. Podejmując decyzję, warto zastanowić się, czy potrzebujemy dodatkowego miejsca do przechowywanie kosmetyków i akcesoriów. Jeśli mamy już po dostatkiem innych szafek, półek i schowków, możemy ograniczyć się do zwykłej tafli, obramowanej bądź nie. Jeśli jednak wiecznie brakuje nam miejsca na toaletowe drobiazgi, szafka lustrzana będzie świetnym wyborem.

Dobieramy wielkość lustra łazienkowego

Wielkość lustra łazienkowego powinna umożliwiać wygodne przeglądanie się w nim. Niekiedy ze względów praktycznych – na przykład w bardzo małej łazience lub też w pomieszczeniu ze skosem – nie możemy pozwolić sobie na zamontowanie zwierciadła tak dużego, jak byśmy chcieli. Jeśli jednak dysponujemy wolą przestrzenią, powinniśmy rozważyć lustro łazienkowe duże, odbijające nie tylko twarz, ale także ramiona. Dodatkowym elementem, mającym wpływ na wybór lustra, może być także fakt, że duże lustra optycznie powiększają wnętrze i dodają mu lekkości.

idealne lustro lazienkowe oto kilka niezbednych cech 3

Jedno czy więcej luster w pomieszczeniu?

Skoro już mowa o optyce, warto dodać także, że sprytnym trikiem aranżacyjnym jest zastosowanie dwóch luster na przeciwległych ścianach pomieszczenia. Taki zabieg wizualnie powiększy łazienkę i doda jej głębi.

Prostokątne, kwadratowe, owalne – jakie lustro sprawdzi się w łazience?

Najbardziej uniwersalne pod względem kompozycji są lustra prostokątne. W wielu aranżacjach sprawdzą się także tafle kwadratowe. W małych łazienkach dobrze prezentować się będą lusterka okrągłe i owalne. W sklepach spotkamy się również z efektownymi taflami w kształcie fali czy łezki. Takie lustra są bardzo dekoracyjne, więc zazwyczaj nie potrzebują żadnego obramowania.

idealne lustro lazienkowe oto kilka niezbednych cech 1

Rama lustra podkreśli styl wnętrza

Ozdobne ramy mogą stanowić dodatkowy element dekoracyjny łazienki. Powinny być dopasowane do wnętrza pod względem stylistycznym. Nie należy jednak przesadzać z ich wyrazistością – masywne, ciemne ramy będą przytłaczać zwierciadło i rozpraszać uwagę. Wiele osób decyduje się na najprostsze rozwiązanie, jakim jest lustro bez ramy lub tylko delikatnie frezowane.

Prawidłowe oświetlenie lustra łazienkowego

Mówiąc o lustrach łazienkowych, nie można nie wspomnieć o oświetleniu. Podstawą sukcesu jest takie dobranie kinkietów, reflektorów czy diod, aby równomiernie oświetlały twarz osoby przeglądającej się, nie tworząc cieni. Klasycznym rozwiązaniem jest montaż dwóch kinkietów symetrycznie, po obu stronach tafli. W nowoczesnych łazienkach często spotkać się można z pojedynczą listwą, zamontowaną nad lustrem.

Idealne lustro łazienkowe powinno stanowić element zarówno praktyczny, jak i dekoracyjny. Musi pasować do wnętrza pod względem stylu i jednocześnie pozwalać na komfortowe wykonywanie makijażu czy golenie.