Właściwe użytkowanie oraz regularne czyszczenie zmywarki do naczyń może przedłużyć żywotność urządzenia. Sprawdź zatem, jak prawidłowo korzystać z posiadanego sprzętu oraz jakie czynności konserwacyjne wykonywać, aby zmywarka służyła ci jak najdłużej.

Zmywarka do naczyń jest jednym z najważniejszych urządzeń AGD w każdym domu. Wszak nikt nie lubi sprzątania, a ręczne mycie naczyń należy do tych najmniej lubianych domowych obowiązków. Dlatego właśnie jeśli chcesz, aby twoja zmywarka służyła ci w dobrym stanie przez długi czas, należy umiejętnie o nią dbać. Co to znaczy? Chodzi przede wszystkim o odpowiednią konserwację urządzenia oraz jego czyszczenie. Poniżej znajdziesz garść wskazówek, dzięki którym przedłużysz żywotność posiadanego sprzętu.

Zasady użytkowania

Każdy sprzęt elektroniczny podlega pewnym zasadom użytkowania, dlatego zanim włączysz przycisk rozpoczynający zmywanie, zapoznaj się z instrukcją urządzenia. Dzięki temu zapoznasz się dokładnie m.in. z programami, jakie posiada twoja zmywarka. Przykładowo, jeśli urządzenie jest wyposażone w program zmywania wstępnego, nie będziesz musiał dokładnie płukać naczyń przed włożeniem ich do kosza zmywarki – w takim przypadku w zupełności wystarczy jedynie pobieżne płukanie i usunięcie resztek jedzenia.

Do zmywania zawsze dobieraj płyn nabłyszczający oraz tabletki do zmywarki. Dzięki odpowiednio dobranym specyfikom naczynia będą nie tylko czyste, ale też pachnące i pozbawione smug. Ponadto pamiętaj także o soli, która zmiękcza twardą wodę. W rezultacie jej zastosowania w urządzeniu i rurach nie będzie osadzał się kamień, dzięki czemu unikniesz awarii.

jak-dbac-o-zmywarke-do-naczyn_2.jpg

Ponadto pamiętaj również o prawidłowym załadowaniu koszy zmywarki. Zbyt duże naczynia mogą sprawić, że ramiona spryskiwaczy nie będą mogły się obracać. Nie zapominaj też, że duże naczynia i talerze swoje miejsce powinny znaleźć w dolnym koszu, a szklanki czy niewielkie miseczki w górnym.

Czyszczenie

Bardzo ważnym elementem jest regularne czyszczenie zmywarki. Zaleca się, aby przynajmniej raz w miesiącu nastawić zmywanie czyszczące – w takim przypadku nastawia się urządzenie na mycie z najwyższą możliwą temperaturą. Do kosza należy włożyć specjalną kapsułkę ze środkiem czyszczącym i odkamieniającym. Dzięki temu dokładnie usuniesz osady z wszelkich zakamarków oraz pozbędziesz się przykrego zapachu. Jeśli jednak pomimo mycia zmywaki, unosi się z niej nieprzyjemny zapach, możesz jej wnętrze spryskać za pomocą octu winnego.

jak-dbac-o-zmywarke-do-naczyn_3.jpg

Pamiętaj również o regularnym czyszczeniu filtrów oraz sitek. To na nich osiadają kawałki jedzenia oraz resztki, które znalazły się w zmywarce. Nieusuwane, mogą być przyczyną przykrego zapachu oraz powodować rozwój bakterii i grzybów. W zmywarkach może znajdować się kilka filtrów, ale zazwyczaj jest to filtr płaski, czyli specjalna siatka oraz wkład wyposażony w filtr zgrubny oraz mikrofiltr. Można je łatwo wymontować i należy umyć je pod ciepłą i bieżącą wodą.

Dodatkowo nie należy zapominać także o czyszczeniu drzwi zmywaki oraz uszczelek. Zwłaszcza w tych drugich gromadzą się zabrudzenia i osady, które mogą powodować nieprzyjemny zapach. Wszystkie powyższe czynności wykonywane regularnie sprawią, że twoja zmywarka będzie działała sprawnie przez długi czas.