Łazienka to miejsce szczególne. Może nie spędzasz w niej zbyt wiele czasu, ale każda chwila spędzona w tym pomieszczeniu przygotowuje Cię do dnia bądź pomaga zrelaksować się po jego trudach. Dlatego tak ważne jest, byś zadbała zarówno o funkcjonalność, jak i wygląd tego pomieszczenia. Zobacz, jak dobrać oświetlenie do łazienki.

Krok 1 – oświetlenie ogólne

Podstawą jest oświetlenie ogólne, równomiernie rzucające światło na wszystkie powierzchnie w łazience. Oświetlenie ogólne powinno mieć ciepłe, nieco rozproszone światło. Najpopularniejsze są w tej roli plafony z mlecznym kloszem lub wpuszczane w podwieszany sufit halogeny, jednak jeśli tylko masz możliwość, sięgnij po bardziej dekoracyjną formę żyrandola (zwłaszcza do łazienek w stylu pałacowym i glamour).

Ważna uwaga! Gdy projektujesz ustawienie oświetlenia w łazience zwróć uwagę, czy oświetlenie ogólne nie razi w oczy gdy stoisz przed lustrem i gdy leżysz w wannie – to drobiazgi, które jednak w dłuższej perspektywie potrafią męczyć…

Krok 2 – oświetlenie lustra

Lustro jest centralnym elementem każdej łazienki, stąd obecność oświetlenia, które je wyeksponuje, Jednak lustro to przede wszystkim element użytkowy, dlatego o jego oświetlenie powinnaś zadbać ze szczególną troską.

Najważniejsze, by światło miało kolor jak najbardziej zbliżony do naturalnego – dzięki temu Twój pieczołowicie wykonany makijaż będzie na żywo wyglądał identycznie jak przed lustrem, bez przekłamania koloru.

Drugą istotną kwestią jest równomierne oświetlenie twarzy. Gdy stoisz przed lustrem światło powinno oświetlać całą twarz, bez tworzenia jakichkolwiek cieni. Aby uzyskać taki efekt potrzebne będą kinkiety umieszczone po obu stronach lustra (na wysokości głowy) oraz dodatkowe oświetlenie nad lustrem.

Krok 3 – strefa kąpielowa

Ostatnim ważnym miejscem jest strefa kąpielowa. Często kabinę prysznicową lub wannę oddziela od reszty pomieszczenia ścianka lub parawan. Przez to te strefy powinny mieć dodatkowe źródło światła, które je doświetli i umożliwi komfortowe użytkowanie. W tej roli niezastąpione okazują się halogeny wpuszczane w sufit bądź listwy LED wmontowane we wnękach i półkach.

Nie zapominaj o bezpieczeństwie

Każde źródło światła ma tak zwaną klasę szczelności IP. Określa ona, jak bardzo odporne na zanieczyszczenia i wodę jest dane urządzenie – z w związku z tym, gdzie może być użytkowane. Przepisy prawa budowlanego opisują dokładnie występujące w łazience strefy oraz związane z nimi ograniczenia dotyczące montażu różnych rodzajów oświetlenia. Grafika poniżej dokładnie opisuje wielkość stref i poziom szczelności wymagany dla tych obszarów. W razie wątpliwości – skonsultuj się z elektrykiem!

oswietlenie w lazience krok po kroku schemat

Opracowanie tekstu: www.studioswiatla.pl