Maturę często uważa się za jeden z najważniejszych egzaminów w życiu. Nic dziwnego, że wywołuje w uczniach, którzy do niej podchodzą tak wiele emocji. Istnieje jednak skuteczny sposób na to, by sobie ich oszczędzić. Wystarczy sumiennie przygotować się do egzaminu. Będąc pewnym swojej wiedzy, pozbędziesz się zbędnego stresu. Jak zatem powinny wyglądać dobrze rozplanowane przygotowania do matury z geografii?

Nie odkładaj nauki na ostatnią chwilę

Chociaż może się to wydawać bardzo kuszące, odsuwanie nauki w czasie nie jest dobrą taktyką. Zdecydowanie lepsze efekty osiągniesz, pracując systematycznie przez dłuższy czas. Najlepiej wyznaczyć sobie konkretny czas w ciągu tygodnia, wystarczy nawet godzina lub dwie raz albo dwa razy w tygodniu. Ważne, by w tym czasie zrezygnować ze wszystkich innych aktywności i usunąć rozpraszacze, na przykład wibrujący smartfon, tak by w pełni zaangażować się w naukę.

Korzystaj z dobrych materiałów

Kluczowe znaczenie ma też dobór odpowiednich materiałów, z których będziesz korzystać podczas swoich przygotowań. Podstawa to dobry podręcznik. Nie musi to być jednak ta sama książka, z której na co dzień korzystasz w szkole. Wśród popularnych podręczników do geografii dobrą opinią cieszy się na przykład pozycja „Oblicza geografii 1”. Świetnym uzupełnieniem będzie repetytorium, przedstawiające wszystkie najważniejsze informacje w skróconej formie. Dobrze jest też zaopatrzyć się w przykładowe arkusze egzaminacyjne, które pozwolą Ci się zaznajomić z formą pytań najczęściej pojawiających się na egzaminie i przypisanym do nich kluczem odpowiedzi.

W razie problemów poproś o pomoc

Jeśli będziesz mieć problem ze zrozumieniem jakiegoś konkretnego zagadnienia, nie wahaj się prosić o pomoc. Pomożesz zapytać nauczyciela o kwestie, które są nie jasne, przedyskutować je z kolegami albo zapisać się na korepetycje. Na pewno nie powinieneś ignorować problemu, licząc na to, żeby być może akurat to zagadnienie nie pojawi się na egzaminie.

Zadbaj o swoją kondycję psychiczną

Chociaż w ferworze przygotowań do matury może się to wydawać niewykonalne, powinieneś też zatroszczyć się o odpowiednią porcję wypoczynku i dobre samopoczucie. Postaraj się wysypiać i zrezygnuj z nauki w nocy. Poza powtarzaniem kolejnych zagadnień znajdź też czas na robienie tego, co lubisz, bez względu na to, czy miałoby to być oglądanie komedii romantycznych, czy trenowanie na siłowni. Pamiętaj o tym, że z odpowiednim przygotowaniem uzyskanie satysfakcjonującego wyniku nie powinno sprawić Ci większych trudności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj