Małe i niewymiarowe kuchnie to bolączka wszystkich właścicieli mieszkań mieszczących się w blokach z wielkiej płyty. Nic w tym dziwnego – trudno przecież na 9 czy 10 m² zmieścić sprzęty i meble, które są niezbędne do gotowania dla całej rodziny. Ty też jesteś nieszczęśliwym posiadaczem kuchni rodem z serialu „Czterdziestolatek”? Poniżej podpowiemy Ci, jak ją dobrze urządzić.

Meble na wymiar

Chcesz mieć piękne meble w kuchni, ale w sklepach na razie nie udało Ci się znaleźć nic pasującego? Niestety, choć salony z roku na rok poszerzają swoją ofertę, to nadal goszczą tam meble projektowane w odgórnie ustalonych wymiarach, które do małych kuchni nie pasują. Nie chcesz, żeby szafka wystawała zza ściany? W takim razie powinny zainteresować Cię meble kuchenne na wymiar. Co prawda to droższa opcja niż gotowe zestawy, ale ma bardzo dużo plusów. Po pierwsze, nie musisz już wybierać między „mniejszym złem” i kupować mebli nie do końca pasujących do rozmiaru kuchni. To Ty decydujesz o ich kształcie. Po drugie, zamawiasz interesujący Cię rodzaj materiału oraz kolor. Możesz też poprosić o dodatkową warstwę lakieru ochronnego.

Fototapety

Twoja kuchnia jest niewielka, a do tego znajduje się w niej malutkie okno? Jeśli chcesz ją optycznie powiększyć, musisz postawić na jasne kolory. Zrezygnuj z ciemnych mebli i farb na ścianach. Dużo lepiej sprawdzą się odcienie takie jak beż, żółć, cappuccino, biel lub jasny fiolet. Dzięki nim pomieszczenie będzie nie tylko cieplejsze, ale przede wszystkim przestronniejsze. W kuchni świetnie będą prezentować się podłużne pasy na ścianach, namalowane farbą czy też w formie tapety, które ją wydłużą. Możesz też spróbować z fototapetami. Zawsze kojarzyły Ci się z głębokim PRL-em? Bez obaw, obecnie jest większy wybór niż perspektywa wodospadu czy dżungli. W sklepach znajdziesz te lepiej nadające się do kuchni, np. przedstawiające jedzenie, kwiaty lub napoje.

Oświetlenie

W tak małej kuchni jak Twoja kluczowe znaczenie będzie miało oświetlenie. Dlatego wybierając lampy i żarówki, nie oszczędzaj. Nie tylko będzie sprzyjało to funkcjonalności, ale dodatkowo nada temu miejscu niepowtarzalnego klimatu i poprawi jego estetykę. Sporo gotujesz? Pamiętaj, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Zadbaj o nie zakładając dodatkowe, mniejsze lampki nad blatem. Dzięki nim ułatwisz sobie przygotowywanie dań, a do tego nadasz kuchni nowoczesnego wymiaru.