Nie można wyłonić idealnej pralki dla każdego – wszystko zależy od potrzeb użytkownika. Dlatego właśnie najlepsza pralka to urządzenie, które w pełni spełnia Twoje oczekiwania. Sprawdź, na co zwracać uwagę podczas wybierania jej.

Typ pralki dostosowany do wielkości łazienki

Producenci pralek mają w ofercie urządzenia w kilku typach. Wybiera się je zgodnie z gustem, ale przede wszystkim z uwzględnieniem rozmiaru łazienki – lub innego pomieszczenia, w którym ma stanąć – oraz rozstawu mebli i innych sprzętów. Do wyboru mamy:

  • standardowe pralki, czyli urządzenia ładowane od przodu, cechuje głębokość do 50 do 65 cm. Mogą sobie na nie pozwolić posiadacze łazienek średnich i dużych. Należy zaplanować wolną przestrzeń przed pralką na tyle dużą, by drzwiczki otwierały się bez trudności,
  • pralki ładowane od góry, których szerokość mieści się w przedziale 40-50 cm, a głębokość to ok. 60 cm. Te urządzenia są niezastąpione w małych łazienkach oraz pomieszczeniach, gdzie sprzęty ustawione są ciasno. Nie wymagają zostawiania miejsca dookoła. Ponadto – gdy są zamknięte – można na nich ustawiać drobne przedmioty. W łazience na pralce można postawić np. kosz z brudną bielizną lub akcesoriami do mycia,
  • pralki typu slim, czyli modele ładowne od przodu, ale o obniżonej względem pralek standardowych głębokości. Tu wynosi 39,9 do 49 cm. Sprawdzają się w mniejszych łazienkach oraz gdy właściciel mieszka sam i nie potrzebuje prać wielu rzeczy naraz,
  • pralki typu super slim, charakteryzujące się jeszcze mniejszą głębokością, bo poniżej 39,9 cm. Są odpowiedzią na potrzebę klientów, którzy nie mają w łazience wiele miejsca, ale zależy im na pralce ładowanej od przodu. Nie sprawdzą się w większej rodzinie, chyba że pranie będzie się wykonywać częściej – wówczas wzrosną opłaty.

jak wybrac najlepsza pralke2

Obliczając wymiary miejsca na nową pralkę, należy pamiętać, że z tyłu znajdują się wystające elementy, w związku z czym nie będzie przylegała do ściany. Trzeba też uwzględnić fakt, że przy maksymalnej wartości wirowania pralka będzie drżeć i może uszkodzić delikatne przedmioty, które ustawi się tuż przy niej.

Poradnik przedstawiający najlepsze pralki dla danego użytkownika pomaga ocenić, jak wielkie bęben jest Ci potrzebny oraz ile ważą dane ubrania po zamoczeniu – sprawdź te informacje!

Rodzaj bębna ma znaczenie!

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ogromne znaczenie dla jakości wykonywanego prania ma rodzaj bębna pralki. Poza klasycznymi do wyboru są inne struktury powierzchni, np.:

  • diamentowa, czyli z mniejszymi otworami niż w tradycyjnych bębnach. Dzięki niej pranie traktowane jest delikatniej, nie zaciąga się, nie dziurawi,
  • przypominająca plaster miodu, idealna do delikatnego prania. W trakcie pracy pomiędzy ścianami bębna a pranymi rzeczami tworzy się cienka warstwa wody,
  • przypominająca krople wody, w których efekt prania zależny jest od ruchu pralki. Obroty w lewo są doskonałe dla delikatnego prania, a w prawo pomagają usunąć trudne zabrudzenia.

jak wybrac najlepsza pralke3

A może pralko-suszarka?

Pralko-suszarka to nowoczesne urządzenie dedykowane osobom, które nie mają miejsca na rozkładanie suszaki oraz którym zależy na czasie. Wyglądem niewiele różni się od klasycznej pralki ładowanej od przodu. Cechują je także podobne wymiary: głębokość i szerokość 60 cm, wysokość 85 cm. Można też znaleźć modele mniejsze do skromniejszych rozmiarowo łazienek.

Mimo iż większe modele pralko-suszarek pozwalają załadować nawet 10 kg prania, nie oznacza to, że tyle samo wysuszą. Funkcja suszenia wiążę się z mniejszą wagą załadunku, zazwyczaj wynoszącą połowę lub nieco więcej wagi ubrań możliwych do wyprania.