W łazienkowych trendach w ostatnich latach pojawiają się rozmaite nieoczywiste rozwiązania, jak drewno i klimat salonu czy beton dekoracyjny, który daje surowy, niemalże industrialny efekt. Jednak takie rozwiązania bywają dość kłopotliwe w utrzymaniu i konserwacji oraz nie należą do najtańszych. Zamiast tego możemy zastosować płytki ceramiczne, które z powodzeniem potrafią przypominać dowolny materiał.

Surowy minimalizm

Styl minimalistyczny to coś dla wielbicieli nowoczesnych, modnych wnętrz, którzy cenią sobie nutę luksusu, charakteryzującego się wyrafinowaną prostotą. Decydując się na płytki, które imitują beton, musimy pamiętać o dostosowaniu całego wnętrza do tego stylu. Dodatki i meble łazienkowe powinny być również utrzymane w minimalistycznej tonacji i raczej w jednolitej kolorystyce, która dopełni betonową szarość. Najlepiej sprawdzi się granat lub intensywna czerwień, jednak warto poeksperymentować również z innymi, nasyconymi barwami, np. kupując próbki. Jeśli chodzi o meble łazienkowe – możemy postawić na klasyczną biel. Jednak minimalistyczny, luksusowy klimat uzyskamy nie tylko stosując beton. Na rynku są również dostępne płytki imitujące marmur, zarówno biały, jak i czarny. Biały marmur w połączeniu z jasnymi meblami i detalami w subtelnym złotym odcieniu sprawi, że łazienka nie tylko nabierze eleganckiego charakteru, ale również będzie wydawała się większa.

Rustykalne klimaty

Drewniane lub drewnopodobne ściany i podłogi dobrze sprawdzają się raczej w większych łazienkach. W niewielkiej przestrzeni możemy wprawdzie spróbować szczęścia z panelami lub płytkami w kolorze jasnego drewna, jednak trzeba liczyć się z tym, że ciepła barwa drewna optycznie pomniejszy łazienkę. W dużej łazience możemy za to położyć płytki imitujące nawet ciemne drewno, aby uzyskać przytulny, rustykalny klimat, sprzyjający długim, odprężającym kąpielom. Dodatkowo możemy wstawić do łazienki zielone kwiaty doniczkowe, które podkreślą związek z naturą i urozmaicą wnętrze pod względem kolorystycznym. Warto także pomyśleć o wannie wolnostojącej, która świetnie pasuje do tego typu wnętrza i doda mu retro charakteru.

Egzotyczne wzory lub stonowana klasyka

Płytki ceramiczne niekoniecznie muszą coś imitować – w „podstawowej” wersji również mamy ogromny wachlarz możliwości. Łazienka może przenosić nas w egzotyczne klimaty Turcji czy Maroka, jeżeli wybierzemy płytki ornamentowe, o bogatych, wielobarwnych wzorach, dostępne np. na http://www.domlazienkaplytki.pl/. Możemy również zastosować płytki strukturalne – wówczas nawet przy stonowanej, jednolitej kolorystyce uzyskamy niezwykły efekt. Do małej łazienki najlepiej będą pasować gładkie płytki ceramiczne, o zimnych kolorach. W ten sposób optycznie powiększymy przestrzeń. Nieśmiertelną biel możemy nieco ocieplić i ożywić przy pomocy odpowiednio dobranych dodatków.