Nie ma wątpliwości co do tego, że firany w kuchni to element obowiązkowy. Choć coraz większą popularnością cieszą się rolety, to jednak właśnie firanki kuchenne stanowią najbardziej praktyczny, a do tego ozdobny element okna kuchennego. Jeśli zastanawiasz się jakie firanki do kuchni kupić, przeczytaj poniższy poradnik. Dzielimy się nim wiedzą na temat doboru odpowiedniego materiału, wzoru oraz koloru firan, aby wybrane przez ciebie firanki pełniły jak najlepiej swoją rolę. Kupowanie firan do kuchni nie musi być trudne – wystarczy zastosować się do kilku wskazówek oraz uniknąć podstawowych błędów.

Przede wszystkim musisz wziąć pod uwagę materiał, z jakich zostaną uszyte firany kuchenne. Od tego zależy ilość światła wpadająca do pomieszczenia oraz ochrona wnętrza przed przeciągami i chłodami. Jeśli masz małą kuchnię, zadbaj o to, by pozostała ona możliwie jasna, gdyż ciemność dodatkowo optycznie ją pomniejszy. Wybierz więc raczej lekkie firanki z gładkiego materiału i z delikatnym wzorem. Możesz też zdecydować się na przykład na zazdrostki, czyli krótkie firanki kuchenne przysłaniające tylko dolną część okna. Jeśli chodzi o kolor, najlepiej zdecydować się na biel lub delikatny kolor ecru. W przypadku dużej kuchni istnieje większa dowolność. Możesz zdecydować się na bardziej intensywne kolory i wyraziste wzory, na przykład z motywem kwiatów lub owoców. Dobrze będą także wyglądały różnego rodzaju upięcia firan.

Pamiętaj, że aby odpowiednio dobrać firany kuchenne, musisz dopasować je do ogólnego stylu obowiązującego w pomieszczeniu, aby wraz z innymi dodatkami i meblami stworzyły ciekawą i efektowną całość. Zwróć także uwagę na ich długość – nie powinny one zahaczać o parapety, blaty lub stół. Powinny być także wykonane z materiału łatwego do uprania i wysuszenia. Firany warto prać ręcznie, dodając do wody krochmal – wówczas będą bardziej odporne na zaplamienia, a kształt ich falban będzie się lepiej układał i pozostanie trwały na znacznie dłużej.

Choć firanki w kuchni pełnią funkcję głównie dekoracyjną, warto dokładnie zastanowić się, jakie firanki wybrać. Często stanowią one bowiem element, który ma decydujący głos w kwestii ciepła i przytulności pomieszczenia. Chyba nikt nie chce surowej, zimnej kuchni, w której przebywanie i spożywanie posiłków nie byłoby relaksem i przyjemnością. Dlatego też warto wybrać firany kuchenne nie tylko zgodnie z zasadami ogólnymi, ale też własnymi preferencjami, co sprawi, że pomieszczenie to stanie się dla nas miłym i przyjemnym miejscem w mieszkaniu.

Firany do kuchni, zasłony kuchenne oraz nowoczesne i modne firanki zazdrostki znajdziesz w sklepie http://firanex.net/firany-do-kuchni