W polskiej tradycji kuchnia od lat stanowi jedno z najważniejszych pomieszczeń każdego domu czy mieszkania. Wzrost świadomości dotyczącej projektowania i aranżacji wnętrz sprawił, że przestaliśmy postrzegać kuchnię, jako tradycyjnie zamknięte miejsce przygotowywania posiłków. Kuchnia stała się otwarta na resztę domu i wszystkich jego mieszkańców. Ogromną popularność zyskało też rozwiązanie pośrednie, czyli kuchnia półotwarta.

Kiedy kuchnia powinna pozostać zamknięta?

Kuchnia zamknięta do tradycyjne rozwiązanie znane z przede wszystkim z typowego budownictwa mieszczańskiego, w którym obowiązywał podział na część przeznaczoną do przygotowywania posiłków (kuchnia) oraz na część, w której posiłki te spożywano (jadalnia). Jeszcze przez dziesięciolecia po tym, jak w polskich miastach przestano budować typowe kamienice według XIX-wiecznego wzorca, kuchnia zamknięta była obowiązującym szeroko wzorcem i to nawet, jeśli projekt domu nie uwzględniał już osobnej jadalni. Co ciekawe, kuchnie zamknięte pojawiły się również w wytworach siermiężnego budownictwa PRL-u, czyli w ogromnych blokach mieszkaniowych, co doprowadziło do niesamowitej miniaturyzacji tego pomieszczenia.

Decyzja o budowie kuchni zamkniętej nie powinna być obecnie efektem niekoniecznie uzasadnionej chęci do kontynuowania dawnej tradycji, ale świadomym wyborem właściciela domu czy mieszkania. Kuchnia zamknięta cały czas ma w sobie nie tylko specyficzny urok, ale daje też określone możliwości jej użytkownikom.

Przede wszystkim oddzielenie kuchni od reszty domu sprawia, że zapach przygotowywanych w niej potraw nie rozchodzi się po innych pomieszczeniach i nie przenika wszystkiego, co się w nich znajduje. Co jednak równie ważne, wraz z zapachem po domu nie rozchodzi się para wodna unosząca ze sobą drobinki tłuszczu. Drobinki te osiadają następnie na meblach czy innym wyposażeniu wnętrz, tworząc wraz z kurzem nieestetyczną warstwę bardzo ciężko zmywalnego brudu.

Minusem kuchni zamkniętych jest z całą pewnością to, iż wymagają one dużej ilości miejsca, przez co powinny być zarezerwowane wyłącznie dla domów i mieszkań o odpowiednio dużej powierzchni.

kuchnia otwarta

Kuchnia otwarta na mieszkańców

Kuchnia otwarta to rozwiązanie charakterystyczne dla nowoczesnego budownictwa miejskiego, w tym również dla tzw. loftów, czyli powierzchni przemysłowych zaadaptowanych na mieszkalne.

Powszechnie uważa się, że kuchnia otwarta jest idealnym pomysłem w przypadku, gdy mieszkanie jest własnością osób bezdzietnych i bardzo aktywnych zawodowo. Projekt kuchni otwartej na salon przewiduje, iż mieszkańcy będą w niej przygotowywać posiłki sporadycznie lub też ograniczą się jedynie do odgrzewania gotowych już dań. W takim przypadku kuchnia nie wymaga dużej ilości sprzętów, a rolę jadalni w pełni przejmuje salon.

Tu już jednak pojawia się wspominany przy opisywaniu kuchni zamkniętej problem, czyli zapach rozchodzący się wraz z parą wodną po całym mieszkaniu. Dlatego też osobom, które decydują się na kuchnię otwartą, jednak nie zamierzają rezygnować z regularnego przygotowywania w niej posiłków, zaleca się zainstalowanie bardzo sprawnej wentylacji. Niezbędny jest tu nie tylko dobrej jakości okap, ale też wentylacja samego mieszkania. Dodatkowo warto też po każdym gotowaniu otworzyć okna w przylegającym do kuchni salonie.

Wyspa w kuchni, czyli sposób na kuchnię półotwartą

Sposobem na pogodzenie małej ilości miejsca i otwartości na resztę domu z zachowaniem pewnej minimalnej choćby odrębności jest projekt tzw. kuchni półotwartej. Kuchnia półotwarta to wersja kuchni otwartej, która została oddzielona od salonu i reszty domu za pomocą pewnego rodzaju przegrody. Istnieją różne warianty takich przegród, jednak najpopularniejszą i najchętniej stosowaną jest tzw. wyspa kuchenna.

Wyspa w kuchni może przybierać różne warianty i różne też bywa jej umiejscowienie. Z całą pewnością jest to jednak rozwiązanie praktycznie niespotykane w kuchniach zamkniętych. W kuchni otwartej wyspa taka często położona jest w centralnym punkcie, pełniąc rolę blatu, miejsca do przechowywania naczyń i akcesoriów kuchennych, czy też punktu przygotowywania posiłków (w takim przypadku może być wyposażona w kuchenki lub płyty indukcyjne). Wyspa w kuchni półotwartej może dodatkowo pełnić rolę przegrody oddzielającej część kuchenną od mieszkalnej.

Artykuł powstał przy współpracy z Max Kuchnie https://www.maxkuchnie.pl