Skandynawski chłód czy nowoczesny i błyszczący design? Rustykalna kuchnia jak u babci czy kolorowe i proste desenie? Jaki wystrój jest Ci najbliższy? Kuchnia powinna być jednym z najbardziej funkcjonalnych pomieszczeń w mieszkaniu, a przy tym wygodnym i cieszącym oko.

Wiosna nadchodzi wolnymi krokami, a mówi się, że wiosna jest czasem na zmiany – czemu by więc nie zapoznać się z 3 stylami kuchni i nie wybrać jednego z nich do realizacji we własnym wnętrzu? Inspiracji możesz poszukać nie tylko w naszym artykule, ale również na Dulux.pl na Youtube.

Kuchnia po skandynawsku – minimalistyczna i spokojna

W stylu skandynawskim, który zaczął rozwijać się w latach 30. XX wieku w Szwecji i Danii, dominują kolory neutralne, takie jak biel i szarości, wzbogacane przede wszystkim odcieniami brązów i chłodnych grafitów.

Wnętrze w stylu skandynawskim zagwarantuje nam poczucie spokoju, ale również przytulności, dlatego jest idealne dla miłośników prostoty i tych, którzy lubią się wyciszyć. Do jasnych ścian pasują meble w różnych odcieniach brązu. Jasne drewno pomoże rozświetlić pomieszczenie, ciemniejsze meble mogą wydawać się przyciężkie. Ideałem jest posiadanie mebli z naturalnego drewna (np. brzozy lub buku), jednak jeżeli wolisz, możesz zakupić meble stylizowane na prawdziwe drewno. Poszczególne elementy wystroju i elementy dekoracyjne (kinkiety, krzesła, stół, zasłony) mogą mieć intensywne kolory – np. barwę szlachetnej purpury, ognistego flamenco, karminowej czerwieni, jeżeli chcesz, żeby poszczególne drobiazgi wyróżniały się w Twoim skandynawskim wnętrzu.

Kuchnia rustykalna

Styl rustykalny określany jest stylem swojskim. Rustykalna kuchnia ma nam przywodzić na myśl babciną kuchnię, w której dominowały drewniane meble, ciepło z rozgrzanego do czerwoności pieca, unosił się zapach czosnku i rozmaitych ziół, a domownicy spędzali tam chłodniejsze wieczory przy blasku świec i nalewce domowej roboty. Rustykalna kuchnia w porównaniu do skandynawskiej jest wyjątkowo ciepła i jest w niej miejsce na wiele drobiazgów – uroczych elementów dekoracyjnych – ręcznie robionych garnuszków, ozdobnych pojemników na zioła, koronkowych firanek i grubych zasłon w ciepłych kolorach. W rustykalnej kuchni sprawdzą się takie ciepłe i przytulne barwy, jak cytrynowe, słoneczne, czekoladowe brązy, odcienie bursztynu i moreli. Do stworzenia idealnych ścian możemy również użyć cegiełek, stylizowanych kamieni i kafelek. Wystrój rustykalnej kuchni jest stylizowany na dawny, dlatego sprawdzą się w nim przecierane meble ze zdobionymi wzorami w drewnie.

Kuchnia w stylu nowoczesnym i oryginalnym

Nowoczesny design można uzyskać, łącząc prostotę gładkich mebli o lśniącej powierzchni z dekoracyjnymi wzorami na ścianach i wyrazistymi elementami wystroju wnętrza, które mają finezyjne kształty. Nowoczesny styl możemy nazywać stylem glamour lub industrialnym – zależy, czy stawiamy na imitowanie luksusu, czy na wielobarwną funkcjonalność.

Jeżeli urządzamy kuchnię w stylu glamour, należy znaleźć złoty środek w lśniącym bibelotami designie, ponieważ zamiast wrażenia eleganckiej i luksusowej kuchni można uzyskać efekt kiczu. Dlatego warto połączyć prostotę i luksus, dobierając wyraziste akcenty do jasnych ścian i gładkich mebli o błyszczących powierzchniach. Do stylu glamour będą pasować lampy z lustrzanymi elementami i wytworne żyrandole, opalizujące tapety, szklane blaty, uchwyty szafek z odbijającymi światło kryształkami, a zamiast krzeseł – stołki barowe z oparciami.

Styl industrialny można nazwać mniej odważnym niż styl glamour, a na pewno bardziej stonowanym. Łączymy w nim gładkie powierzchnie z geometrycznymi kształtami, ale nie stawiamy na wielość elementów dekoracyjnych, tylko na minimalizm i optyczne powiększenie industrialnego wnętrza. W nowoczesnej kuchni sprawdzą się rolety i żaluzje zamiast firanek i zasłon, sztuczne tworzywa, ruchome szafki na kółkach. Nowoczesne wnętrze możesz urządzić w ciepłych i przytulnych barwach, ale również zimnych i intensywnych kolorach: grafitach, odcieniach niebieskiego i szarego.

Kuchenny styl musi pasować do Twojego charakteru oraz stylu życia. Jeżeli zależy Ci na rodzinnej i przytulnej atmosferze, sprawdzi się u Ciebie styl rustykalny. Jeśli lubisz wyciszyć się samotnie w swoich czterech kątach, pomoże Ci w tym styl skandynawski, natomiast wnętrza nowoczesne są dedykowane osobom, które lubią intensywne życie towarzyskie, są temperamentne i lubią otaczać się eleganckim wystrojem.