Urządzanie małej łazienki może okazać się kłopotliwe nawet dla najbardziej kreatywnych osób. Ograniczona powierzchnia nie musi jednak oznaczać ograniczonych możliwości – dzięki tym kilku sprawdzonym trikom z łatwością wyczarujesz łazienkę swoich marzeń.

Największym wyzwaniem podczas urządzania małej łazienki jest właściwe zagospodarowanie i rozplanowanie przestrzeni oraz dobór odpowiednich materiałów. Jakie zatem rozwiązania będą szczególnie polecane przy niewielkich metrażach? Sprawdź nasze pomysły na łazienkę w wersji mini!

Jak optycznie powiększyć małą łazienkę?

Jasne kolory są prawdziwym sprzymierzeńcem osób, które chcą optycznie powiększyć wnętrze. Wykończenie ścian, podłóg i sufitów materiałami o jasnych barwach sprawi, że łazienka od razu wyda nam się zdecydowanie większa. W tej roli świetnie sprawdzą się między innymi białe płytki o zróżnicowanym kształcie – wklęsłym lub wypukłym.

male jest piekne sprawdz jak urzadzic lazienke o niewielkiej powierzchni mala lazienka 3 domifikacje

By nadać pomieszczeniu jeszcze bardziej przestronnego charakteru, postarajmy się pozostawić odsłoniętą podłogę. Niewykonalne? A skąd! Wystarczy, że zdecydujesz się na podwieszaną toaletę i umywalkę. Chcąc wzmocnić efekt możesz też wydzielić natrysk szklanymi, przejrzystymi taflami.

Optyczne powiększenie małej łazienki ułatwi nam również duże lustro. Doskonale będzie prezentowało się zwłaszcza w zestawieniu z długim blatem umywalkowym, jasnymi płytkami na ścianach oraz podłodze, a także wspomnianej już przejrzystej ściance natrysku.

Jak wykończyć łazienkę o małej powierzchni?

Ogromne znaczenie podczas urządzania łazienki o niewielkiej powierzchni będzie miał też odpowiedni dobór płytek. Nie skazuj się jednak na małe płytki – glazura i terakota w większym rozmiarze zda egzamin nawet w ograniczonym powierzchniowo wnętrzu. Mała mozaika może natomiast stanowić ciekawe urozmaicenie ściany kabiny prysznicowej.

Świetną radą dla właścicieli małych łazienek jest także zastosowanie błyszczących powierzchni, wykończonych płytami MDF w stonowanym, gustownym kolorze. Łącząc je z dużym lustrem i jasnymi płytkami na ścianach oraz podłodze nie tylko powiększymy pomieszczenie, ale również nadamy mu lekkości.

Urządzanie małej łazienki wymaga też od nas pewnej dozy sprytu i kreatywności. Chcąc niejako oszukać nasze oko, możemy zdecydować się na ułożenie płytek w poziomie, co pozwoli nam zmienić proporcje wnętrza i optycznie je poszerzyć. Dla wzmocnienia efektu między płytkami możemy także ułożyć poziome paski w wyróżniającym się kolorze.

male jest piekne sprawdz jak urzadzic lazienke o niewielkiej powierzchni mala lazienka domifikacje

Fototapeta albo mozaika w małej łazience? Czemu nie!

Jak z kolei nadać głębi małej łazience? Oryginalnym pomysłem będzie fototapeta, która wbrew pozorom potrafi nadać wyjątkowego charakteru nawet niedużym wnętrzom. Pamiętajmy jednak, że fototapetę należy zalaminować lub nakleić na szkło, co uchroni ją przed zniszczeniem pod wpływem pary wodnej i wilgoci.

A może podobają ci się mozaiki? Choć nie zawsze sprawdzają się one w niewielkich łazienkach, możemy sobie na nią pozwolić zestawiając ją z połyskującymi, nadającymi lekkości powierzchniami oraz dużym lustrem, dającym efekt mnożenia przestrzeni.