Heksagony wciąż na topie. Królują na podłogach i na ścianach nie tylko w postaci zwykłych, sześciokątnych płytek ceramicznych, ale teraz przede wszystkim w formie przepięknej, heksagonalnej mozaiki. Rozwiązanie to pojawia się najczęściej w kuchniach i łazienkach. Pasuje zarówno do nowoczesnych aranżacji, jak i do pomieszczeń w stylu retro.

Mozaiki heksagonalne to połączone ze sobą elastyczną siatką drobne kafelki o kształcie sześciokątów foremnych. Płytki mogą być matowe lub szkliwione. Najczęściej pojawiają się w aranżacjach białe lub czarne heksagony, ale zdarzają się również nieco mniej popularne kolory, jak szary, miętowy czy błękitny lub ciekawe, zestawienia różnych barw.

mozaika heksagonalna 1

Fot. Raw Decor. Biały, duży heksagon szkliwiony po lewej i matowy po prawej oraz czarny mały heksagon szkliwiony i matowy.

mozaika heksagonalna 2

Fot. Raw Decor. Najmodniejsze obecnie kolory mozaik heksagonalnych: biały, czarny, szary, grafitowy, błękitny i miętowy.

„Heksagonalna” podłoga

Podłoga pokryta mozaiką heksagonalną to gwarancja uzyskania interesującego efektu wizualnego oraz możliwość zabawy tym efektem. Przy określonym ułożeniu i doborze kolorów płytek można stworzyć pożądaną iluzję i na przykład pomniejszyć lub optycznie powiększyć dane pomieszczenie.

aranzacja mozaika 3

Fot. Raw Decor. Efekt black&white na podłodze I ścianach łazienki.

Modny i ponadczasowy we wnętrzarstwie kontrast bieli i czerni można stosować nie tylko dla estetyki, ale i funkcjonalności. Podłoga wyłożona mozaikowymi płytkami heksagonalnymi w dwóch różnych kolorach wspaniale dzieli przestrzeń, stwarzając naturalną, choć zupełnie wirtualną, granicę pomiędzy dwiema strefami pomieszczenia. Dzięki kształtowi kafelków linia graniczna na styku czerni i bieli nie jest zwykłą linią prostą, co daje bardzo ciekawy efekt powtórzony zresztą w tej aranżacji na ścianie za wanną.

aranzacja mozaika4

Fot. Raw Decor. Czarna, matowa i biała, szkliwiona mozaika podłogowa w łazience.

Niezwykle efektownie wyglądają też jednobarwne, łazienkowe podłogi wyłożone drobną mozaiką o sześciokątnych kafelkach. Sprawdzają się i w nowoczesnej łazience i w pomieszczeniach w stylu retro. Biała i błyszcząca mozaika optycznie powiększa wnętrze, dodając mu jednocześnie eleganckiego blasku. Podłoga czarna i matowa może z kolei nieco sterylne wnętrze trochę ocieplić i wizualnie odrobinę pomniejszyć.

aranzacja mozaika 51

Fot. Raw Decor. Po lewej mozaika podłogowa z większych heksagonów. Po prawej mniejsze heksagony ułożone we wzór.

Na podłodze w kuchni lub łazience można z powodzeniem stosować zarówno mozaiki heksagonalne składające się z większych, jak i z mniejszych kafelków. Łącząc różne kolory płytek, łatwo udaje się wykreować własne, niepowtarzalne wzory na podłodze, co może dodawać aranżacji jedynego w swoim rodzaju uroku.

Heksagony na ścianie

Płytki w kształcie plastra miodu cudownie prezentują się na ścianach kuchni i łazienek. Ich ciekawa forma sprawia, że we wnętrzu tworzy się interesujący klimat, a aranżacja z wykorzystaniem mozaiki heksagonalnej nigdy nie jest banalna.

aranzacja mozaika 6

Fot. Raw Decor. Przykład łączenia heksagonów o różnych barwach na jednej ścianie.

Urządzając wnętrze, którego stylistyka bazuje na heksagonach, warto zastanowić się nad zestawianiem różnych kolorów kafelków, budując tym samym ostry kontrast barwny lub zestawiając ze sobą kolory zbliżone i tworząc wrażenie cieniowania na ścianie. Oba rozwiązania prezentują się bardzo atrakcyjnie.

aranzacja mozaika 7

Fot. Raw Decor. Mozaiki heksagonalne na ścianie nad blatem kuchennym.

Mozaiki heksagonalne w kuchni zazwyczaj pojawiają się na ścianie nad blatem. Tak atrakcyjny backsplash wygląda po prostu genialnie zarówno w stonowanym wnętrzu klasycznym, jak i w tym nowoczesnym – ostrzejszym i bardziej kontrastowym.

aranzacja mozaika 8

Fot. Raw Decor. Miętowa i czarna mozaika heksagonalna nad kuchennym blatem.

Mozaika taka może być po prostu ładnym tłem lub „grać rolę pierwszoplanową” w aranżacji kuchni, co osiąga się na przykład kolorem czy nietypowymi z pozoru zestawieniami, jak na przykład czarna, chłodna i błyszcząca mozaika z ciepłym odcieniem naturalnego drewna.

aranzacja mozaika 9

Fot. Raw Decor. Przykład rozświetlającej wnętrze białej, szkliwionej mozaiki heksagonalnej oraz stonowanej, neutralnej, ciemniejszej aranżacji kuchni.

Mozaika heksagonalna świetnie wygląda nie tylko wtedy, gdy zdobi fragment ściany. Dużą popularnością cieszą się obecnie także projekty wnętrz, w których heksagony pokrywają wszystkie ściany.

aranzacja mozaika 11

Fot. Raw Decor. Propozycje aranżacji łazienki w całości bazujących na jednym rodzaju mozaiki heksagonalnej.

Mozaika heksagonalna jest uniwersalnym i elastycznym (także w dosłownym rozumieniu tego słowa) rozwiązaniem. Można nią pokryć zarówno zwykłe, gładkie, proste ściany, jak i różnego rodzaju obłości występujące w aranżacji. Wnętrza takie – nawet, jeśli komuś wydają się monotonne – są eleganckie.

aranzacja mozaika 11

Fot. Raw Decor. Aranżacje łazienek w stylu glamour z wykorzystaniem mozaiki heksagonalnej.

I na koniec jeszcze mozaiki heksagonalne w odsłonie glamour, w bardzo stylowych łazienkach, którym dodają niezwykłego blasku i elegancji.