W trakcie urządzania kuchni powinnaś zwrócić uwagę na miejsce, w którym znajdzie się okap kuchenny. Poza odpowiednią odległością od pionu wentylacyjnego i obecnością gniazdka do podłączenia wyciągu musisz pamiętać, że okap spełni swoją funkcję wyłącznie wtedy, gdy zostanie prawidłowo zamontowany. Na jakiej wysokości zamontować okap kuchenny, by spełniał swoją funkcję?

Zanim zamontujesz – wybierz rodzaj okapu kuchennego

Każdy okap kuchenny wymaga podłączenia do prądu, zadbaj więc o gniazdko elektryczne w jego bliskim sąsiedztwie. Jeśli wybierzesz pochłaniacz o zamkniętym obiegu (z systemem filtrów w obudowie), sprawa jest prosta – taki pochłaniacz nie jest podłączany do wentylacji, a wszystkie zanieczyszczenia zatrzymują się na filtrach wewnątrz obudowy. W przypadku wyciągu podłączanego do wentylacji musisz liczyć się z tym, że podłączenie do komina wentylacyjnego powinno być jak najkrótsze. Jednak niezależnie od rodzaju okapu, powinien on być zamontowany na właściwej wysokości.

Okap nad kuchenką gazową

Rodzaj kuchenki ma znaczenie przy montowaniu okapu. W przypadku kuchenki gazowej okap kuchenny powinien znaleźć się na wysokości 70-80cm nad blatem. Jeśli zamontujesz okap niżej, może zdmuchiwać płomień – mocny wentylator może wyciągać na tyle dużo powietrza, że płomień na palnikach będzie się nierówno palił a w skrajnych sytuacjach zostanie zgaszony, stwarzając zagrożenie dla domowników!

Okap nad kuchenką elektryczną

Szukając odpowiedzi na pytanie na jakiej wysokości zamontować okap kuchenny nad kuchnią elektryczną (lub indukcyjną), powinnaś kierować się zasadą, że okap powinien znaleźć się na wysokości co najmniej 60cm – nie ma tu zagrożeń związanych z płomieniem, więc wysokość może być odpowiednio mniejsza niż w przypadku kuchenki gazowej.

Przeczytaj instrukcję

Zwróć również uwagę na informacje podane przez producenta. Każdy okap kuchenny ma określoną wydajność wyciąganego powietrza i związane z tym zalecenia dotyczące montażu. Ma to znaczenie zwłaszcza w okapach nietypowych (skośnych, wyspowych, o nietypowym kształcie i gabarytach), gdzie technologia wykonania okapu znacząco wpływa na jego funkcjonalność.

Jaką szerokość okapu wybrać?

Jeśli masz możliwość, wybierz okap szerszy niż szerokość kuchenki (dla 60cm kuchenki idealny jest okap 90cm)– po pierwsze, taki okap wygląda estetyczniej, po drugie – znacznie lepiej zbiera zanieczyszczenia unoszące się nad kuchenką.

W każdej kuchni powinien pojawić się okap kuchenny – dzięki niemu nie tylko uwolnisz się od nie zawsze przyjemnych zapachów kuchennych, ale też pozbędziesz się problemu tłustego osadu osiadającego na meblach oraz zlikwidujesz nadmierną wilgotność powietrza w kuchni. Owocnego montażu!