Napis na tort to świetny sposób na spersonalizowanie wypieku i to niezależnie od okazji. W zasadzie wygląd napisu i jego treść może być dowolna. W ten sposób można uzupełnić pozostałe dekoracje. Jaki napis na tort wybrać? Co sprawdzi się najlepiej?

Napis na tort – samodzielne ozdobienie deseru

Wiele osób torty piecze samodzielnie. Rzeczywiście dla wprawionych osób nie jest to zbyt trudne. Ciasto wymaga jednak zawsze dekoracji. Można go samodzielnie ozdobić wybranym napisem. Na samym początku warto zaplanować jego lokalizację i wielkość, a także krój pisma. W Internecie przykładów nie brakuje. Co ciekawe, napis wykonać można samemu lub wykorzystać do tego celu wydrukowane już kształty. Nie da się ukryć, że jest to spore ułatwienie dla osób, które nie mają dużego doświadczenia w cukiernictwie.

W jakim miejscu na torcie umieścić napis?

Od tego, gdzie znajdzie się napis na torcie, zależy w dużej mierze jego wygląd. Jest to bowiem element dekoracyjny, który zwraca na siebie dużą uwagę. W przypadku tortów urodzinowych napis na ogół umieszczany jest na szczycie. Przy wypiekach klasycznych, jednopiętrowych jest to naprawdę dobre rozwiązanie. Inne dekoracje powinny się wówczas znaleźć np. po bokach tortu. Desery kilkupiętrowe, wysokie są na ogół bogato zdobione. Tutaj napis na tort umieścić można równie dobrze z boku. W przypadku wypieków artystycznych często wykorzystuje się natomiast napisy na osobnych tabliczkach.

W jaki sposób można wykonać napis na tort?

Często do udekorowania tortu wykorzystywany jest lukier lub roztopiona czekolada wypuszczana z pisaka bądź rękawa cukierniczego. Dla osób początkujących lepszym rozwiązaniem jest praktyczny pisak. Z kolei użycie rękawa wymaga już większej wprawy. Czasem napisy na tort wycinane są z masy cukrowej. Co ciekawe, wcale nie trzeba mieć w tym przypadku foremek w kształcie poszczególnych liter. Te wyciąć można także ręcznie. Aby całość była czytelna, nie należy przesadzać z ilością tekstu. Zazwyczaj więc w ten sposób zapisuje się imiona. Jeszcze inną propozycją jest wykorzystanie do wykonania napisu cukrowych perełek lub kolorowych pastylek. Tak dość łatwo uzyskać można efektowną dekorację.

A może gotowy napis na tort?

Oczywiście napis na tort wcale nie musi być wykonany ręcznie. Skorzystać można w tym przypadku także ze specjalnych urządzeń. Świetnym rozwiązaniem jest np. drukarka spożywcza, która pozwala na naniesienie na papier waflowy lub cukrowy dowolnego obrazu. Potem można go wyciąć i umieścić na wypieku. Projekt wykonywany jest cyfrowo, co sprawia, że jego jakość jest naprawdę bardzo wysoka.

Można także zdecydować się na napis na tort w formie bocznego dekoru lub topperu np. https://mf3d.com.pl/pl/p/Dekor-na-bok-tortu-Imie-standard/2139. Tego typu ozdoby są wycinane z cienkiej sklejki drewnianej lub pleksi. Ich zaletą jest to, że stanowić mogą pamiątkę na wiele długich lat. Dobrze prezentują się zarówno w przypadku ciast prostych, jak i tych bogato dekorowanych. Takie napisy są ciekawą alternatywą dla klasycznych figurek.

Jak efektownie udekorować tort?

Wiele osób decyduje się na samodzielne przygotowanie tortu np. na urodziny czy imieniny. To jednak spore wyzwanie. Najwięcej trudności sprawia udekorowanie ciasta. Dla amatorów nie jest to łatwe. Dlatego warto sobie to nieco ułatwić, sięgając po odpowiednie akcesoria. Obecnie dużą popularnością cieszą się m.in. toppery czy napisy na tort.