Znajomość języka angielskiego to jedna z najbardziej przydatnych umiejętności w życiu dziecka i dorosłego człowieka. Najmłodsi nie zawsze mają ochotę na naukę języka, jednak są sposoby, żeby zachęcić swoje pociechy do przyswajania wiedzy. Okazuje się, że najlepszą metodą nauki angielskiego dla dziecka jest zabawa! Jak bawić się z dzieckiem, aby wyniosło ono z niej nowe umiejętności?

Dlaczego nauka przez zabawę jest efektywna?

Dziecku trudno jest skupić uwagę na jednej rzeczy przez dłuższy czas, szczególnie jeśli nie czerpie z tego żadnej przyjemności. Nauka kojarzy mu się z czymś nudnym i nie wartym uwagi. W związku z tym warto wplatać naukę angielskiego pod pozorem zabawy. Dziecko będzie spędzało przyjemnie czas i nawet nie zauważy, że jednocześnie przyswaja wiedzę. W jaki sposób bawić się z dzieckiem, aby zdobyło nowe umiejętności językowe?

Tipy na angielski podczas zabawy

Jednym z najlepszych sposobów wplatania języka angielskiego do zabawy jest śpiewanie prostych piosenek oraz wspólne recytowanie wierszyków i rymowanek. Internet to prawdziwa skarbnica wiedzy, w której można znaleźć mnóstwo propozycji dostosowanych do wieku i umiejętności pociechy. Do śpiewania i recytowania można dołączyć prosty układ taneczny, albo choreografię nieskomplikowanych ruchów, np. wskazywanie części ciała podczas śpiewania popularnej piosenki „Head, Shoulders, Knees and Toes”. W ten sposób dziecko będzie się uczyło nie tylko przez słuch i zapamiętywanie słówek, ale zaangażuje też pamięć kinestetyczną.

Dobrze jest sprawić, żeby angielski dla dzieci podczas zabawy był rzeczą naturalną. Podczas zabawy lalkami, można nazywać rodzaje i kolory ubranek po angielsku, a w ramach zabawy klockami dobrą metodą będzie danie dziecku wyzwania ułożenia wieży z „five green blocks” lub „six blue and two yellow blocks”. Tak naprawdę ograniczeniem jest jedynie ludzka wyobraźnia.

Dzieci szybko przyswajają nowe słowa z bajek i kreskówek. Oglądanie z maluchem bajki po angielsku będzie bardzo dobrze stymulowało jego rozwój językowy. Najważniejsze jest dopasowanie bajki do wieku i upodobań dziecka. Ciekawym pomysłem okaże się rozpoczęcie takiej formy nauki od puszczenia odcinka bajki, którą dziecko już zna i lubi, ale dotychczas oglądało ją jedynie po polsku.

O czym pamiętać podczas zabawy językowej?

Zabawa z angielskim powinna być jednocześnie przyjemna i efektywna. Aby tak się stało, warto usunąć z otoczenia dziecka przedmioty, które mogą go rozpraszać. Wyłączenie telewizora, czy wyciszenie telefonu na pewno pozytywnie wpłynie na skupienie malucha jedynie na przygotowanej zabawie.

Podczas całej zabawy należy obserwować dziecko i odpowiadać na jego potrzeby. Głodne lub zmęczone nie będzie tak chętne do angażującej zabawy, jak najedzone i w pełni sił. Jeżeli będzie zauważalne, że dziecko traci zainteresowanie wymyśloną zabawą, należy albo skończyć sesję na ten dzień, albo zmodyfikować grę tak, aby pociecha miała z niej prawdziwą radość.

Istotną kwestią jest również czas zabawy. Dzieci w wieku 5 – 7 lat nie potrafią skupić się na dłużej niż 15 – 20 minut, a ośmio, dziewięcio lub dziesięciolatki na 30 minut. Planowanie dłuższych zabaw nie będzie efektywne, a jedynie zniechęci malucha do takiej formy nauki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj