W ostatnich latach nasze życie w dużej mierze przeniosło się do Internetu. Sieć jest nieocenionym źródłem wiedzy, ale także miejscem, gdzie spotykamy się z innymi czy załatwiamy szereg spraw dotyczących życia codziennego. Nie omija to również naszych dzieci – które chcą korzystać z Internetu na takich samych zasadach jak dorośli.

Jako rodzic pewnie dobrze wiesz, że nie zawsze jest to optymalne rozwiązanie. Nie oznacza to jednak wcale, że najmłodsi nie powinni używać smartfonów czy Internetu. W dzisiejszym świecie trudno im tego odmawiać – zwłaszcza, że masz do dyspozycji narzędzia, które pozwolą Ci dbać o bezpieczeństwo swoich pociech i kontrolować treści, do których mają dostęp.

Smartfony – czy dzieci powinny z nich korzystać?

To, czy dziecko powinno korzystać ze smartfona zależy od wielu czynników. Należy wziąć pod uwagę przede wszystkim jego wiek, cel, w którym ma używać telefonu, czy w końcu przekonania rodziców.

Ochrona dzieci w świecie cyfrowym – jak kontrolować treści na Androidzie?

Nie da się jednak ukryć, że smartfony w rękach dzieci oznaczają wiele korzyści. Przede wszystkim umożliwiają sprawną codzienną komunikację z bliskimi i pozwalają integrować się z rówieśnikami.

Mogą być także źródłem wiedzy i pomagać w edukacji. Za ich pośrednictwem (a dokładnie za pomocą aplikacji edukacyjnych, gier i filmów) dzieci mogą uczyć się języków obcych, matematyki, geografii, historii i wielu innych przedmiotów. Rozwiną także kreatywność, logiczne myślenie i zdolności manualne.

Nie bez znaczenia jest też funkcja rozrywkowa, jaką pełnią telefony z dostępem do sieci. W końcu każde dziecko zasługuje na relaks – zwłaszcza po ciężkim dniu w szkole.

Istnieje jednak także druga strona medalu. Świat cyfrowy, tak jak świat realny, tworzą ludzie, a to wiąże się z występowaniem zagrożeń – związanych przede wszystkim z prywatnością i rozwojem emocjonalnym dzieci.

Zagrożenia dla dzieci w świecie online

Jeżeli Twoje dziecko korzysta z sieci, musisz mieć świadomość następujących niebezpieczeństw:

  • Uzależnienie od Internetu, które może zaburzać rytm snu i odpoczynku dziecka, obniżać jego wyniki w nauce oraz ograniczać jego kontakt z rodziną i przyjaciółmi.
  • Naruszenie prywatności i danych osobowych – dzieci mogą być narażone na kradzież lub wykorzystanie ich danych osobowych, haseł czy pieniędzy przez oszustów lub hakerów.
  • Cyberprzemoc – w Internecie dzieci mogą stać się ofiarami nękania, obrażania czy poniżania.

Wymienione zagrożenia nie powinny Cię jednak bezwzględnie powstrzymywać przed udostępnieniem Twojemu dziecku telefonu, a motywować do tego, by podjąć kroki, które umożliwią mu bezpieczne korzystanie z dobrodziejstw technologii.

Uświadamianie dzieci o zagrożeniach to podstawa

We współczesnym świecie nie sposób uchronić dzieci przed korzystaniem z Internetu. I nie warto tego robić – umiejętności cyfrowe są dziś bardzo ważne, a w przyszłości ich znaczenie będzie tylko rosnąć. Internet może być też nieocenioną pomocą w nauce i rozwoju Twojej pociechy – pod warunkiem, że będzie z niego odpowiednio korzystać, o co możesz się postarać.

Ochrona dzieci w świecie cyfrowym – jak kontrolować treści na Androidzie?

Absolutna podstawa to edukacja na temat ewentualnych niebezpieczeństw, na jakie Twoje dziecko może natrafić online. Naucz je, jak rozpoznawać i unikać podejrzanych sytuacji i kontaktów.

Zadbaj również o to, by utrzymywać równowagę między korzystaniem z Internetu a innymi aktywnościami. Pokazuj dzieciom na własnym przykładzie, jak w sposób umiarkowany i odpowiedzialny używać telefonów.

Kontrola rodzicielska na Androida – zadbaj o bezpieczeństwo cyfrowe swojej pociechy

Edukacja to jedno. Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twoje dziecko w odpowiedni sposób korzysta z telefonu, możesz także podjąć bardziej zdecydowane kroki i zainstalować aplikację do kontroli rodzicielskiej na Androidzie.

Dzięki CALMEAN Parental Control:

  • Sprawdzisz, ile czasu Twoje dziecko spędza na telefonie i z jakich aplikacji korzysta, a także jakie programy pobiera.
  • Ustawisz limity czasu dotyczące korzystania ze smartfona i poszczególnych aplikacji – zarówno dzienne, jak i tygodniowe.
  • Zablokujesz dostęp do niewłaściwych aplikacji i gier.
  • Sprawdzisz lokalizację swojej pociechy i określisz strefy, w których nie może przebywać. Po ich przekroczeniu otrzymasz alerty.
  • Dostaniesz powiadomienia o niskim stanie baterii smartfona Twojego dziecka oraz o tym, gdy wyłączy lokalizację.

Już dziś zainstaluj aplikację CALMEAN Parental Control i pozwól swojemu dziecku bezpiecznie korzystać ze smartfona!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj