Wybór plecaka dla nastolatka może okazać się o wiele trudniejszym zadaniem niż w przypadku kilkulatka. Moda młodzieżowa stale się zmienia, w tym okresie dominuje chęć pokazania indywidualizmu, dlatego w sklepach znaleźć można liczne rodzaje plecaków, które różnią się rozmiarem, kształtem, a także wzorem. Sam wygląd nie jest jednak najważniejszy. Wytrzymałość i wygoda to cechy, które będą kluczowe podczas codziennego użytkowania.

Noszenie plecaka, a wady postawy

Źle dobrany plecak może powodować problemy z kręgosłupem. Wiele zależy od tego, z jakich materiałów został wykonany. Odpowiedni plecak powinien posiadać usztywnione plecy, sztywne szelki oraz pas biodrowy. Tak założony sprawi, że jego ciężar rozłoży się równomiernie, co jest nie tylko zdrowsze dla kręgosłupa, ale wiąże się również ze zwiększoną wygodą. Zakładanie plecaka na jedno ramię także prowadzi do wad postawy, a przy tym cechuje się mniejszym komfortem. Podczas wyboru plecaka młodzieżowego, trzeba też zwrócić uwagę na jego wagę. To bardzo ważne, ponieważ skrzywienie kręgosłupa to najczęstsza dolegliwość wśród młodych osób.

Plecak czy torba? – Co wybrać?

Wielu nastolatków decyduje się na zakup torby. Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza wśród płci żeńskiej. Nie jest to jednak rozwiązanie praktyczne. Torba nie będzie tak samo poręczna, a przy tym obciąża przesadnie jeden bark, co w konsekwencji prowadzi do nienaturalnej postawy. Ponadto posiada zazwyczaj o wiele mniej przegródek, dlatego plecak okaże się lepszą alternatywą. Przeważnie odróżnia się większym rozmiarem, a co za tym idzie, pojemnością. Zmieszczą się w nim nie tylko książki i zeszyty, ale także lunchbox, napój czy strój sportowy. W torbie buty na zmianę czy książki zazwyczaj znajdują się w tej samej przegrodzie, co sprawia, że szybciej się niszczą. Funkcjonalne plecaki znajdziemy na stronie https://ksiegarnia.pwn.pl/Artykuly-szkolne-i-papiernicze/Plecaki-mlodziezowe,383418429,k.html. Różnorodny wybór sprawia, że łatwo dopasować plecak do potrzeb nastolatka.

Cechy dobrego plecaka młodzieżowego

Odpowiednio dobrany plecak posłuży nie tylko w czasie roku szkolnego. Można zabrać go również na wycieczkę poza miasto czy na biwak. Wystarczy jedynie wybrać nieco większy rozmiar. Podobnie jak w przypadku plecaka dla najmłodszych, kluczowe znaczenie mają odblaski. Bezpieczeństwo na drodze jest przecież ważne w każdym wieku. Ponadto, młodzież zwraca bardzo dużą uwagę na design. Plecaki tego rodzaju utrzymane są zazwyczaj w ciemniejszych barwach. Chętnie wybieranym wzorem jest moro. Wiele zależy także od wieku czy rodzaju szkoły. W liceum preferowane są zazwyczaj proste plecaki, pozbawione dodatkowych zdobień. Duże znaczenie ma także ilość przegródek oraz kieszeni. Im więcej, tym lepiej, łatwiej wówczas utrzymać porządek. Dobrym rozwiązaniem będa plecaki z usztywnianym spodem, które można postawić, dzięki czemu łatwiej utrzymać je w czystości, gdyż nie będą leżeć na szkolnym korytarzu.

Odpowiedni plecak to taki, który doskonale łączy funkcjonalność z atrakcyjnym wyglądem. Podczas wyboru warto zwrócić uwagę na jego pojemność, wagę czy materiał, z jakiego został wykonany.