Bałagan robi się sam – wie to nawet dziecko. Jednak porządek niestety sam się nie zrobi. Nieustannie musimy się więc motywować się do jak najlepszego zarządzania rzeczami, np. odkładania ich na miejsce, przemywania czy odkurzania. A co jeżeli problem z bałaganem nie tkwi w nas, ale… w organizacji? W końcu przechowywanie naszych rzeczy również ma znaczenie. Jak układać rzeczy, aby pozostały czyste na dłużej? Podpowiadamy!

Szafki w kuchni

Organizacja szafek w kuchni może przyprawić o zawrót głowy. Zwłaszcza jeżeli potrzebujemy naczynie żaroodporne, a ono leży na samym spodzie szafki, tuż pod mikserem, plastikowymi pojemnikami i innymi mniej lub bardziej pożytecznymi rzeczami. W takiej sytuacji najlepiej jest po prostu wyciągnąć wszystko i część rzeczy najzwyczajniej w świecie oddać bądź wyrzucić. Praktycznie każdy ma w domu plastikowe pojemniki (bez pokrywek, bo te jakimś cudem wyparowały), niezliczoną ilość zakrętek od słoików (trzymamy nawet te zardzewiałe i powyginane), a także nadpalone drewniane łyżki, które czasy swojej świetności dawno mają za sobą. Tego typu przedmiotów dobrze jest się jak najszybciej pozbyć, ponieważ zajmują miejsce należne naprawdę potrzebnym akcesoriom. Kiedy zakończymy już wstępną selekcję, dobrze byłoby dobrać resztę przedmiotów w komplety np. wszystkie filiżanki do jednej szafki, pojemniki z pokrywkami do drugiej itd. Dzięki temu porządek w kuchni zostanie z nami na dłużej, a czas szukania potrzebnych przedmiotów spadnie do minimum. Oprócz tego zyskamy jeszcze coś – dużo miejsca w szafkach! Nareszcie będzie można ulokować przedmioty zalegające na blatach, a wrażenie ciągłego bałaganu w kuchni zniknie.

Produkty sypkie

W szafkach już wszystko poukładane? Niby tak, ale dlaczego znów jest brudno? Wszędzie rozsypuje się mąka, kasza i przyprawy. Niby niewinne gotowanie, a wygląda jak po przejściu tornada. Jest na to sposób! Wszystkie produkty sypkie takie jak ryż, cukier, makaron czy przyprawy warto umieścić słoikach bądź plastikowych zasobnikach. Dzięki temu nie tylko unikniemy rozsypywania przypraw (przez dziury w opakowaniach bądź krzywe ustawianie), ale także nasze szafki będą dużo schludniej wyglądały. Jeżeli nie chcemy aż tak radykalnie podchodzić do porządku w szafie (w końcu nie każdy ma na to czas) warto “przyozdobić” opakowania z przyprawami bądź innymi produktami sypkimi – klipsem. Dzięki temu zabezpieczymy je nie tylko przed rozsypywaniem, ale także zmniejszymy ryzyko pojawiania się moli kuchennych. Inny “produkt sypki” zalegający w naszych kuchniach to niestety kurz. Jego najgorsza odmiana zbiera się na wierzchu szafek i tworzy tłustą warstwę brudu. Aby z tym walczyć warto regularnie odkurzać – nie tylko podłogę, ale również szafki. Urządzenie zawierające worek syntetyczny na dłużej pozbędzie się pyłu, kurzu i innych alergenów.

Szafka pod zlewem

Praktycznie w każdym domu szafka pod zlewem ma jedno zadanie – pomieścić kosz na śmieci. Jeszcze przed wyposażeniem tego miejsca, warto zastanowić się jakie kosze kupić, aby jak najmniej śmieci lądowało na ziemi. Najlepsze są takie z pokrywkami, dostosowane do ilości śmieci, jakie wyrzucamy. Podstawka pod śmietnikiem pomoże szybko zebrać te produkty, które jakimś cudem na wpadły do kosza. Porządek gwarantowany!